| Lioana a întrebat:

Am incercat sa inregistrez niste casete audio pe laptop cu programul Audacity si avand casetofonul legat la laptop prin cablu jack - jack. Desi pe casetofon sunetul este clar inregistrarea iese cu bruiaj.
Am incercat si inregistrare fara casetofon legat avand setare sa inregistreze microfonul legat la mufa jack (nu cel intern) desi nu aveam microfon legat. Si asa baga bruiaj. Ce pot face sa scap de acel bruiaj? Ce setari trebuie sa fac in Windows sau in Audacity?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bruiajul apare din 3 motive:
1. Mufa jack de iesire nu se potriveste (ca nivel si ca impedanta) cu mufa jack de intrare al placii de sunet
2. Mufa jack de intrare pentru microfon al placii de sunet are si alimentare pentru microfon (3 contacte) fata de cele 3 contacte stereo de la iesirea castofonului
3. "Masa" (ecranarea) este diferita la cele doua aparate: la casetofon este conectata direct la alimentare, iar la placa de sunet este conectata la intrarea etajului de amplificare. Pe portiunea difeenta a traseului apar tensiuni (bruiaje electrice) care se "simt", se aud pe placa de sunet.
Doar un electronist audio bun poate face adaptare pentru un semnal clar, fara paraziti si distorsiuni suparatoare.

| sierra1 a răspuns:

Ai incercat de la vreo altă sursă (aux)? Cum merge?

| NLS a răspuns:

Cauta un Cassete Deck daca doresti sa inregistrezi cu claritate.
Daca s-ar fi putut inregistra cu claritatea originala, acestea nu s-ar mai fi inventat.

Daca doresti sa inregistrezi cu microfon, se poate obtine o calitate decenta, dar trebuie sa rulezi caseta intr-o combina audio ce are si sunet de iesire decent, trebuie sa lucrezi intr o incapere perfect izolata fonic, pentru a elimina zgomote din exterior, si mai trebuie sa folosesti un microfon condenser de studio (peste 200 euro).

E mult mai simplu sa cauti melodiile acelea pe net, daca despre muzica e vorba.

| Lioana explică (pentru NLS):

Nu e muzica. Sunt inregistrari personale.
Dar nu-mi permit sa investesc in aparatura scumpa pentru ca nu fac cariera din asta. E o situatie ocazionala.
In cel mai rau caz inregistrez fara cablu, ca sunet ambiental, ca se aude mai bine decat cu cablu.
Dar speram sa existe vreo solutie mai buna pentru ca mie mi se pare normal sa se inregistreze mai bine prin cablu.
Inregistrarea prin cablu e chiar ingrozitoare. Nu se poate asculta. E mai mult zgomot decat sunet.

Răspuns utilizator avertizat