| anonim346575 a întrebat:

Am incercat sa instalez windows sp2 peste 7 am dat in bios dar nu imi apar acele fisiere sa dau sa setez pe cd-rom etc si nu imi citeste cd cu windows daca bag DVD cu windows7 mi-l citeste ar merge daca as face windows xp sp3 pe DVD ar merge sa se instaleze?

1 răspuns:
| b06dan1x7 a răspuns:

Uite eu vreau sa te ajut si cred ca si stiu cum... descarca un windows xp la alegere dar sa il iei in format ".iso", instalezi si tu "imgburn", dupa ce descarci windowsul acel fisier in format".iso" il scrii pe DVD dar sa fie bootabli, daca stii sa il faci bootabil pana aici e usurel.
2. cand porneste pc iti arara ceva gen: for setup start... f11, f9, f8, tu trebuie ca atunci cand introduci cd in pc sa iti arata ceva, inainte de imaginea de boot de la windows 7(aia cu luminite care se unesc in steagul windows) trebuie sa iti arate ceva de genul: to setup for dvd press any key sau ceva asemenator... tu apesi orice tasta, windowsul se va incarca, atunci cand iti arata sa selectezi ce partitie vrei sa selectezi pentru instalarea windowsului tu o vei selecta si o vei formata cu quick frmat(sa nu ai windowsul vechi pe o alta partitie, si tu sa instalezi windowsul pe alta pentru ca va merge cam greu pc, va intelege ca ai 2 windowsuri) eu ti-am explicat esentialul, de aici sper ca te descurci, aa da si iti vor trebui driverele pc-ului pentru ca nu vor mai merge nici sunetul, nici placa video, nici procesorul la capacitate normala.