| anonim_4396 a întrebat:

Am încercat să-mi instalez Microsoft doar ca ceva nu a mers ok și a trebuit să șterg, doar ca nu găsesc tot ce s-a descărcat pe laptop și acum e niște spațiu ocupat aiurea. Ce să fac să scap de ele sau cum le găsesc? laughing

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu trebuia sa stergi nimic
ce fel de Microsoft ai incercat sa instalezi unul piratat sau un soft OEM cu licenta?
Incearca sa instalezi din nou softul!
De obicei cand un program nu este dus la sfarsit cu instalarea si este inchisa instalarea, acel soft lasa anumite ramasite in PC dar nu de ordinul GB! deci nu ocupa mult spatiu! softurile "inteligente" au ceea ce se numeste autostergere, astfel ca se "autodezinstaleaza" din sistem, daca instalarea nu s-a facut complet! asta nu inseamna ca se sterg toti registrii si absolut toate fisierele in legatura cu acel soft!
Fisierele ramase sunt de obicei in foldere de tipul "Temp" ale sistemului de operare
Insa daca nu stii unde sa cauti mai bine lasi asa!
Softurile neinstalate nu le poti vedea in cadrul Control Panel din windows!

Daca insa ai instalat programul si a avut o eroare intra in Control Panel si vezi daca este in softurile activ instalete, daca il gasesti ca si denumire in tabelul din Control Panel, click dreapta pe el si da-i Unistall de acolo!

| lpavel a răspuns:

Cand instalezi ceva nu te apuci sa stergi ca-ti raman fisiere in pc pe care nu le vei mai putea sterge niciodata doar la reinstalarea windows-ului pentru ca nu le mai gasesti!
Deci cand instalezi ceva, trebuie dezinstalat NU sters, asta sa tii minte!
Alegi optiunea de stergere doar cand ai copiat sau mutat fisiere undeva si nu le mai vrei, alea se pot sterge!
Acum nu mai ai ce face, oricum ca sa reusesti sa instalezi acel ceva (ca in afara de Microsoft mai are un nume dar tu nu ai zis) incearca sa-l descarci din nou dar opreste antivirusul inainte de a porni descarcarea ca-ti sterge date din progam de aceea nu il poti instala!
Apoi incerci din nou sa-l instalezi dar cu antivirus oprit!
Daca cumva ai cumparat acel program atunci nu trebuie sa opresti antivirusul si nici sa-l descarci din nou, trebuie numai sa reinstalezi din nou acel program, iar daca nu o sa mearga ne zici ce eroare ti-a dat...

| NLS a răspuns:

Ce Microsoft ai încercat sa instalezi?
Pachetul Office?
Urmele lăsate de acesta (fișierele temporare) le găsești in folderul Temp, din Users -userul tau- AppData-Local

Daca ai încercat sa instalezi Windows-ul peste cel existent, iti va crea în partiția C: un folder ascuns, numit
WINDOWS.OLD

Se poate șterge cu Piriform CCleaner.