| Kahuna a întrebat:

Am la aparat un card Kingston SD4 de 4 GB si l-am bagat la un prieten intr-un card reader sa copiez niste poze pe el. Acum cand am ajuns acasa si am conectat aparatu la calculator, cu tot cu card, nu imi vede pozele copiate, dar spatiul ramane ocupat. Nu ziceti varianta cu hidden files ca am incercat-o deja.

3 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

NU! Nu este problema la aparat, windowsul din default copiere poze din cititoare de card si aparate foto ti le ia definitiv nu copie! Du-te la preten cu caredul si spune-i sa ti le incarce innapoi! Sau mai exista si varianta ca atunci cand a terminat de luat pozele sa nu fi scos cardul cum trebuie (adica cu click dreapta "removere hardware") si sa-ti dea acum tie eroare de citire! Succes!

| ITistii a răspuns:

Exista o groaza de virusi care ataca sistem files de pe orice mediu de stocare plug and play. Ar trebui incercata o devirusare a cardului ( cu orice antivirus), si o recuperare de fisiere... atentie sa nu se formateze cardul. Ar trebui evitata sa fie tinut in aparat, in ideea ca unele aparate formateaza automat cardul daca nu are continut.

| aurelian07 a răspuns:

Problema este la aparat
s-ar putea sa fi pierdut datele