| alex495 a întrebat:

Am laptop ul Acer E5 551G, Imi poate spune cineva ce model de placa de baza am? as vrea sa o caut pe internet sa stiu ce versiuni de bios pot pune pe laptop. Poveste mai lunga si nu ma intereseaza riscurile, vreau sa stiu ce model de placa de baza am si daca stiti si ce bios uri sunt compatibile in plus ar fi fantastic, va rog nu raspundeti aiurea daca nu stiti sau vreti doar sa spamati ceva pentru un amarat de tricou sau ce dau astia la TPU pentru nr de raspunsuri

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totdeauna, pe site-ul producatorului trebuie sa cauti!
Intrii pe pagina - Support - Downloads si poti descarca atat driverele, cat si ultimele versiuni de BIOS, respectiv programele de inscriere a lor.
In cazul tau, aici:
http://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/5403;-; Aspire%20E5-551G

| alex495 explică (pentru Bula):

Ma omul lui Dumnezeu, nu ma intereseaza driverele, update uri etc, vreau sa STIU CE MODEL E PLACA DE BAZA A ACESTUI LAPTOP. Modelul si seria placii de baza a acestui laptop

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Intrebarea ai pus: "sa stiu ce versiuni de bios pot pune pe laptop"
Eu ti-am dat link-ul direct unde poti gasi BIOS-urile compatibile. tongue
N-ai nevoie pentru asta de modelul placii de baza.

Daca n-ai inteles, inseamna ca nu te pricepi...

Dar daca tot vrei sa aflii, desfaci laptopul si ti-le scrii direct de pe placa.

| alex495 explică (pentru Bula):

Vreau sa stiu ce model de placa de baza am si daca stiti si ce bios uri sunt compatibile in plus ar fi fantastic asta am scris eu, modelul placii de baza am repetat de vreo 2-3 ori. Ce mi ai dat tu sunt update uri, eu vreau versiuni de bios utilizabile pentru placa mea de baza la laptop. Imi trebuie un bios cu advanced settings, probabil orice alt bios in afara de insyde 20 ( asta e versiunea din fabrica a mea). Si vreau sas ti umodelul placii de baza ca de acolo am pe altcineva sa mi gaseasca bios, intelegi? Sa numai trebuie sa l deschid eu, mai ales ca pierd si garantia din cate am inteles. Intelegi? vreau modelul placii de baza pe care o are laptop ul meu, trebuie sa aiba un nume si o serie/ un model de placa.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

BIOS-ul este facut de fabrica pentru fiecare model, dedicat. E scris in cod masina (cod binar) si contine parametrii modelului. Interfata vizuala cu utilizatorul permite doar cat a dorit fabricantul PENTRU ACEL MODEL sa permita utilizatorului, iar restul controalelor sunt secrete interne de fabricatie.
Ca urmare, degeaba sa cunosti modelul de fabricatie al placii de baza, nu vei gasi alt BIOS pentru el, doar cel dat de fabrica. Explicatia este ca, placa de baza folosita in laptop este DOAR in acel model folosit, cu BIOS-ul facut DOAR pentru ea.
Update-urile ce se pot descarca sunt versiuni imbunatatite (bug-uri rezolvate, paramerii modificate), dar sunt COMPLETE. Cand le incarci, atunci se sterge si se inlocuieste vechiul BIOS cu cel nou, in intregime.

Numarul de serie nu te poate ajuta, deoarece este UNICAT pentru fiecare produs, in parte.

| alex495 explică (pentru Bula):

Eu am auzit ca se poate schimba versiunea la bios si gasisem pe un forum ca unul cu laptop ca al meu si a facut custom bios. A fost singura solutie sa aiba advanced settings

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Stii ce inseamna de facut un alt BIOS, functional?
Luni de zile de programare pentru cei care cunosc hardware-ul perfect!
Restul sunt povesti...

| alex495 explică (pentru Bula):

Am inteles ca pur si simplu pui alt bios ( daca functioneaza pe placa ta de baza), cum poti pune windows asa pui si alta versiune de bios. Nu m-am referit sa creezi tu unul. Il descarci de pe internet pe ala bun ( se booteaza cred habar n am pasii exact) si ai alt bios, unul care sa aiba advanced settings.
Legat de acele update uri le am facut primele, si la placa vid si la bios si la fel face. Laptop ul meu are un bug software din fabrica si de 2 ani cei de la Acer nu vor sa l rezolve ( tactica marketing ca inloc sa dau 18 mil pe asta al meu sa dau 25 pe unul care are juma de tr hdd si placa video nVIDIA + bat mai proasta)

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Sa pui un alt bios decat cele facute de fabrica pentru acel aparat e ca si cum sa resoftezi telefonul cu firmware-ul masinii de spalat. Nu va merge, fiindca nu corespund.

Mai bine spune ce bug are, poate se poate solutiona cumva.

| alex495 explică (pentru Bula):

Nu se poate. E un bug software de la Acer specific acestui laptop... Nu am fost atent si mi am dat seama prea tarziu sa l mai pot returna... Placa video ded de 2GB functioneaza fizic, insa in aplicatii nu se trece pe ea. Am umblat la battery managment si am dat pe high performance aplicatia respectiva insa fara succces. Singura solutie e sa pun alt bios specific placilor de baza AMD, sa intru in advanced settings si de acolo sa l fac sa stea in permanenta pe cea dedicata. Daca dau disable la placa int din device manager sta pe una virtuala de 500 de mb

| Bula a răspuns (pentru alex495):

BIOS-ul doar initializeaza placa video, acordand adresele de comunicare pentru canalele de transfer de date.

Dupa parerea mea, problema este mai degraba de la DRIVERELE video sau de la DirectX, careva traseu de transfer ne-fiind alocat corect.
Verifica si toate functiile DirectX pentru video la System Information.
De asemenea, adresele de acces se pot reloca la proprietatile dispozitivelor (aici placa video).
Adevarat, necesita cunostinte mai aprofundate, dar se poate gasi solutie, doar trebuie gasit exact problema.

| alex495 explică (pentru Bula):

Http://www.emag.ro/......D8FVJYBBM/ citeste la comentarii. e de la Acer de la mama lor. Intentionat probabil sa cumpar Acer ul de 2400 de lei care are nVIDIA...

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Am citit cate ceva din comentarii pe cateva forumuri, despre acest sistem si unele asemanatoare.
Sunt cateva lucruri in concluzii:
- sistemul nu functioneaza cu w7, doar de la w8 in sus apar drivere compatibile. Se recomanda w10/64biti
- trebuie instalate AMBELE pachete de drivere (pentru ambele sisteme video! ), ultimele versiuni, descarate de pe site-l producatorilor. Cel AMD a doa oara, se descarca de pe site-ul AMD
- daca ai instalate driverele si softurile de la ambele placi, o sa intre automat cea dedicata, dar poti da click dreapta pe joc si RUN WITH GRAPHIC PROCESOR... Si alegi placa cu care vrei sa ruleze
- pentru a rula jocuri cu cerinte grafice intense, trebuie neaparat sa fie conectat alimentatorul laptopului, cu baterie "sta" pe consum redus

Dupa cele de mai sus rezolvate, se sustine ca merge si cu jocuri mai tari (gen CS:GO etc).
Le consider plauzibile, deoarece la PC-uri am intalnit probleme asemanatoare...

| alex495 explică (pentru Bula):

Click dreapta pe joc si RUN WITH GRAPHIC PROCESOR... Si alegi placa cu care vrei sa ruleze la laptop ul meu nu apare, mai ales la gta 5. CS GO nu consuma cine stie ce, pe gta 5 imi i-a foc pe aia integrata. Am toate driverele si win 10 pe 64. Am stat in joc cu el bagat in priza si la fel face

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Incearca sa dai click dreapta pe iconita care porneste jocul - proprietati avansate, unde-i dai caracteristicile avansate de rulare a programului.

| alex495 explică (pentru Bula):

Am proprietati dar dupa e un meniu usseles, nimic utilizabil de genul, stiu la ce te referi, misterios la gta 5 nu ai meniul ala secundar cu compatibilitati

| Bula a răspuns (pentru alex495):

La jocurile mari ai programul de lansare + programul propriu-zis.
Deoarece nu sunt jocuri windows propriu-zise, ei lanseaza programul intr-un regim de DOS extins. Setarile la aceste regimuri se refera. Unele jocuri se pot seta din meniul interior, altii se pot lansa in mod compatibil (DOS), unde-i se pot da parametrii externi de rulare.
Mai mult, la aceste jocuri exista un fisier de configurare (de obicei in mod text, gen cfg sau ini) care se creaza de un exe, numit Setup sau asemanator, dar se pot modifica si manual.
Daca studiezi atent numele si extensiile din folderele jocului, atunci poti intelege multe...

In orice caz, BIOS-ul n-are nici o problema cu jocurile, doar driverele si DirectX pot fi suspectate.

Si, mai repet intrebarea:
1- Ai instalate driverele corecte? Adica pentru placa de baza de pe site-ul ACER, iar pentru AMD de pe site-ul AMD? Si au fost instalate in aceasta ordine?
2- Ai verificat Direct X-ul in regim normal si de joc?
Sunt esentiale si n-am vazut raspunsurile...

| alex495 explică (pentru Bula):

Toate drivere le sunt luate cu auto detect de pe site ul oficial. Nu stiu, cum adica sa verific direct x ul? Si stiu ca driverele sunt de vina, Acer stiu si ei, se fac ca ploua ca lumea sa dea cu 600 de lei mai mult pentru un laptop cu un hdd mai mic si o placa nVIDIA egala ca asta la putere.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Lasa balta cu autodetect-urile! Acele drivere sunt generalitati, "ca sa fie". Bine ca n-ai instalat drivere de VGA big grin
Dezinstaleaza/sterge-le pe fiecare!

Intrii pe site-urile producatorilor, descarci driverele manual, instalezi in ordinea care am spus...
Daca nu respecti pasii indicati, nu te mira de rezultate aiurea!

| alex495 explică (pentru Bula):

Prima oara le am luat separat ( nu stiu daca in ordinea ta) si dupa le am luat cu auto detect. Problema e de la Acer. Pot sa descarc eu mama driverelor daca nu sunt optimizate cum trebuie nu i vina mea ci a producatorului. Cauta pe internet si tu sa vezi, nu e de la drivere. La mine nici macar bagat in priza nu face treaba

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Daca n-ai incercat schimbarea cu driverele originale, dezinstaleaza acum complet cele doua drivere existente (de la ambele placi video), dupa care procedeaza cum trebuie.
Functia de schimbare rebuie sa mearga cu driverele originale, instalate in ordinea data!