| RAY a întrebat:

Am laptopul trimis in garantie si cei de la eMAG au scris ce am spus eu, dar au scris sa se curete de praf si pasta termo la cpu, oare se vor uita si la placa video?

Miercuri in gta 5 avea 96 de grade dupa 5 minute de joc si vreo 85 de grade cpu

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Am intrebat ca sa vad pe net exact sistemul de racire pe care il are laptopul ca sa stii.Placa video si procesorul impart acelasi heatpipe deci automat o sa se scoata si cel de pe placa video odata cu procesorul, deci va trebui reaplicata pasta si pe placa video ca 1 la mana:nu e mult de lucru sa piarda putin timp sa puna si pe placa video, si 2 la mana:este absolut NECESAR pentru functionarea optima a laptop-ului din moment ce tie cred ca ti s-a incrustat deja pasta pe placa video.Deci da, trebuie sa puna si pe placa video altfel sunt cei mai mari imbecili ever!

| RAY explică (pentru bogdan324):

A crapat deja pasta pe gpu probabil cine

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Problema aici nu se mai pune daca iti vor pune pasta si pe placa video, eu am dezmembrat laptop-uri si stiu care-i treaba, problema este ce fel de pasta o sa iti aplice daca vrei sa vezi diferente majore, totusi indiferent ce pasta aplica tot e mai bine decat in stadiul actual.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Ce spui de placa 960 m pentru 2018?

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Este decenta dar la limita pentru ultimele jocuri din moment ce este aproximativ la nivel cu un 750 ti care deja in 1080p de abia mai face fata pe low-medium in 2018.Eu am un laptop cu i7 6700hq si gtx 970m 6gb si nu se compara cu bestia de gtx 1060 6gb pe care o am in pc, in ciuda faptului ca ambele au aceeasi memorie video, 970m-ul se cam taraie daca incerc setari mai maricele, asta insemnand 30-35fps-uri in timp ce 1060-ul duce lejer pe ultra in 60+, cu mici exceptii in unele jocuri unde trebuie sa mai scad din setari ca sa obtin acele fps-uri.Cel mai mult joc gta 5 care merge cu brio pe ambele placi in peste 60fps-uri, atata ca pe pc joc pe ultra undeva la 100fps-uri si pe laptop 50-60 pe very high.

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ce laptop este mai exact?

| RAY explică (pentru bogdan324):

Laptop ideea pead 700