| Skarr a întrebat:

Am mai mult de o luna de cand am trecut inapoi de la 144hz la 4k 60 hz si desi ma joc mai rar. Cand ma joc in unele jocuri tot nu pot sa ma obisnuiesc si tot mi se pare ca am un fel de lag. O sa ma obisnuiesc vreodata sau pentru ca am vazut cum e sa ai 144hz nu mai pot sa vad 60hz ca lumea niciodata.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cate FPS obtii momentan pe 4K? (cate randeaza placa video?)
Joci cu detaliile la maxim?

Bineinteles, tu o sa vezi tot 60,
dar daca ai reduce efectele in asa fel incat sa creasca FPS-urile randate, o sa obtii o foarte mica imbunatatire.
Nu va fi mai fluida imaginea, tot max 60 o sa vezi pe ecran, DAR ai sansa sa vezi si cadre intermediare.

Practic:
Placa video a adversarului tau poate sa randeze ~60 FPS, si el are monitor cu 60 Hz.

Placa ta video poate sa randeze 90 FPS, si monitorul poate sa redea tot 60 dintre ele... doar ca unele cadre pe care le vei vedea tu vor fi mai recente decat ce va vedea el, pentru ca tu ai 90 de cadre dintre care se vor selecta 60 ce vor fi afisate pe ecran.

Oricum, mare diferenta nu o sa existe, dar e un mod de a imbunatati putin "output lag-ul" ce se creeaza.

| Sekim a răspuns:

Daca te a impresionat asa mult cum se misca in 144hz probabil nu te vei reobisnui cu 60 hz. Totul depinde de tine aici, nu putem sa aproximam noi. Daca incerci sa gasesti si partile bune la monitorul cu 60hz in timp o sa te obisnuiesti cu el cu siguranta, dar sa nu ai contact cu cel de 144hz.