| laurentiufilip a întrebat:

Am Movie Maker 2012 si dupa ce salvez videoclipul, cand sa-l pornesc se aude doar sunetul si ecranul e negru de ce, dau Funda?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Photo Slideshow nu-i cine stie ce, foloseste camtasia, ai suficiente optiuni cat sa faci ceva decent, si pentru render e perfect din moment de iti ofera calitate mare.

| dana1407 a răspuns (pentru MenInShadow):

Na, eu ziceam in caz ca vrea ceva usor, sa nu isi prinda urechile in el...

| MenInShadow a răspuns (pentru dana1407):

Merge, dar nu stiu cat de ridicata este calitatea dupa salvarea video-ului.
Iar Camtasia este in mare parte la fel ca si Movie Maker, deci nu-i mare lucru.

| dana1407 a răspuns (pentru MenInShadow):

Eu l-am folosit pentru un filmulet la scoala, care a fost proiectat. Dar mi se pare ca are optiune care iti da posibilitatea sa iti alegi rezolutia si alte prostii, asa imi amintesc. Nu te contrazic, programu ce l-ai recomandat tu poate e mai bun, dar eu am fost multumita de ce a facut.

| MenInShadow a răspuns (pentru dana1407):

Poate a fost bun pentru un proiect de scoala, depinde pentru ce are el nevoie.
Optiune pentru selectarea rezolutiei are fiecare program, si exista si mai multe optiuni, cum ar fi selectarea frame-urilor, selectarea calitatii audio, efectele, in detaliu, care vrei sa apara la video-uri, etc, lucruri care nu cred ca se afla in acest program, si asta doar din felul in care arata interfata.
Nu zic ca e un program foarte prost, sau ceva de genul, poate e bun, dar pentru ceva limitat.
Iti spun din experienta, lucrez in multe chestii pe pc, dar lucruril principal este editarea video, si cred ca am o mica mica idee despre ce este cat de cat bun.
Camtasia Studio seamana foarte mult cu Movie Maker are niste optiuni de render simple, dar care au un rezultat foarte bun, si este folosit si forate mult, tot din cauza caltiatii foarte bune oferite.
Plus ca are mai multe optiuni in cazul in care vrea sa faca si alte lucruri decat un video simplu cu imagini.
Puteam sa-i recomand Sony Vegas, After Effects sau Premiere Pro, dar fiecare trebuie cumpara, si este mai greu sa gasesti o versiune full pentru fiecare, plus ca toate trei, sau cel putin primele 2 sunt programe de editare profesioniste, deci mai greu de utilizat decat Movie Maker, daca voiam sa-l bag in ceata ii recomandam genul ala de programe.

| dana1407 a răspuns (pentru MenInShadow):

Da, am inteles, am inteles!

11 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Instaleaza Klite codec:
http://www.free-codecs.com/k_lite_codec_pack_download.htm
dupa instalare dai un Restart.

| dana1407 a răspuns:

Renunta tu la Movie Maker si incearca Photo Slideshow Creator (asta daca vrei sa faci filmulet cu poze si cu muzica pe fundal). Are o interfata simpla si e bun!

| laurentiufilip explică (pentru dana1407):

Dami si mie un site de unde sa-l iau

| dana1407 a răspuns (pentru laurentiufilip):

Nu e bun linkul ce ti l-am dat. adica nu e ceea ce ti-am recomandat. mai cauta pe google, ori incearca "photoshow"

| laurentiufilip explică:

Nimeni nu poate sa-mi raspunda la intrebare cum trebuie am intrebat de ce