| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor in legatura cu un cpu amd athlon 64 x2 5600+.
PC ul tot mi se inchidea in sarcina.
Am observat cu aida 64 ca temp procesorului o ia razna (ajungea si la 120*C si se inchidea). am schimbat pasta termica si am curatat coolerul (pasta am aplicat o in prop de 95% bine) -- tot se incalzea.
am schimbat coolerul de pe cpu (coolerul este mai bun ca celalalt) --- la inceput mi-l tinea in 65-70*C dar dupa cateva zile procesorul iar se incalzea doar ca mai incet dar to ajungea la peste 100*C.
nu stiu care e problema. procesorul e de vreo 4 ani si ma gandesc ca s-a obosit. a si mai am obs ca nucleul unu se incalzeste ca un nebun dar nucleul 2 e sub temperatura generala a procesorului.
eu ma gandesc ca s-a stricat procesorul. voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Desfa coolerul de pe procesor, sterge coolerul si procesorul cu o carpa moale imbibata in alcool izobutilic sau alt alcool (spirt medicinal), apoi sterge bine sa fie uscat. cumpara asa ceva( vei avea pasta asta si 2-3 ani) este o seringa foarte mare si este una din cele mai bune paste de pe piata. http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-2-8g/ Pune in mijlocul procesorului pasta sub forma de bob ( cum ar fi un bob de mazare) nu mai mare dar nici foarte mica, apoi prinde foarte bine si corect coolerul. daca ai mai multi bani, cumpara acest cooler. http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/freezer-13/
daca mai vrei ajutor, lasa un id de mess cand poti si cand am si eu timp te ajut.

| AgathaRo a răspuns:

Are pasta termo-conductoare pe procesor? Ventilatorul de pe procesor sa iti functioneze.

| ZK a răspuns:

Exista trei posibile cauze:
-placa de baza ofera prea multa "energie"(W) pentru procesor
-sursa nu este buna
-procesorul este defect

Răspuns utilizator avertizat