| EdyJr a întrebat:

Salutare TPU, Am o problema in urma cu ceva timp am observant ca procesorul meu se incalzeste foarte tare, ajunge chiar si la 110 grade, asa ca m-am gandit sa schimb coolerul si pasta termoconductoare, am schimbat tot, dar procesorul tot aceeasi temperatura are, ma puteti ajuta?

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

La 110 grade ti se reseta PC-ul imediat, e posibil sa nu iti citeasca bine temperaturile.

Incearca cu degetometrul ca ar trebui sa friga tare coolerul la temperatura asta.

| EdyJr explică (pentru Intruder19):

Pai la 110 grade se stinge, nu se reseteaza, se stinge brusc. ma joc maxim 10 minute si se stinge.

| Intruder19 a răspuns (pentru EdyJr):

Verifica daca ai pasta aplicata corect si daca coolerul sta fixat pe procesor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa William. Asa face omul cand este beat. Normal ca l-ai curatat daca ai pus pasta noua si cooler nou. Poate fi o problema de la senzorul de temperatura sau de la Windows. Incearca sa schimbi Windowsul si daca nu merge du placa la reparat. Un meserias care se pricepe poate incerca inlocuirea condensatorilor electrolitici, umflati de pe placa de baza.

| EdyJr explică (pentru Salontanul):

Pana acum ceva timp nu aveam problema asta...

| Salontanul a răspuns (pentru EdyJr):

Sorry! trebuia sa se intample o data.

| K0sti a răspuns:

Daca ajungea la 110 grade era mort demult...

| William a răspuns:

L-ai curatat de praf?

| EdyJr explică (pentru William):

Da...
Ai vreo solutie?
Sa duc procesorul la garantie?

| DrMundo a răspuns:

Windowsul ar putea fi o problema, dar si placa de baza ar putea solicita procesorul mai mult decat este nevoie, nu se poate sti ce problema ai decat daca te duci la un profesionist, sfatul meu e sa te duci la un profesionist sa vezi ce are

| NinjaBoyNr1 a răspuns:

Du-l in service