| luk2005xxx a întrebat:

Am nevoie de ajutor, placa mea de baza are slot pciexp x16, ram DDR2 si nu stiu daca functioneaza cu placa video ddr 3. Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva. Dau funda.
Sterge

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu exista nici o legatura intre ram-ul de la placa de baza si cel de la placa video. O dovada in acest sens e ca se vand de ani de zile placi video cu gddr5 si nu exista nici o placa de baza cu ddr5...
De asemenea, nu conteaza nici versiunea de pcie (Adica 1.0, 2.0 sau 3.0) deoarece sunt compatibile intre ele. http://bit.ly/1eFvOBj

| virusake a răspuns:

Memoria placii video actioneaza doar pentru grafica si nu este dependenta de specificatiile placii de baza (doar portul sa fie compatibil - PCIe x16 in cele mai multe cazuri).

| gmbod1 a răspuns:

Nu conteaza ce ddr este ca este pentru video pentru grafica jocuri nu ai treaba cu ramii pc-ului.