| User2 a întrebat:

Am nevoie de un clockworkmod recovery pentru S2 Plus (I1905P).Mentionez ca nu am root facut si nici nu doresc sa fac.Doresc sa instalez cyanogenmod 11. ce nu merge? ce dezavantaje are? Multumesc (funda)!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

:)) ok uite-l aici

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2303395

din cate am vazut la telefonul tau sau poate la al meu, e pe dos. la mine a trebuit sa ii fac mai intai root

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Daca instalezi cyanogenmod 11 deja modifici tot soft-ul si dupa vei avea si root. pentru a instala fara clockwordmod recovery trebuie sa pui telefonul in modalitate "Download Mode" (inchizi telefonul, apesi tastele "Home" + "Volum - " + "Power" pana cand iti arata "Download Mode"), descarci programul Odin http://www.android.gs/download-odin-3-07/ pe calculator, il deschizi, conectezi telefonul si incarci firmware-ul (in cazul tau cel de la cyanogenmod). te sfatuies ca inainte de toate sa te uiti la tutorialul asta cum se face si sa ai foarte mare grija pentru ca daca instalezi soft-ul gresit dupa poti sa iti strici telefonul. de asemenea cyanogenmod este un soft modificat, nu este cel original si asta poate duce la pierderea garantiei si nici nu este cine stie ce stabil. este bun pentru baterie pentru ca are scoase toate programele care nu sunt necesare si mananca spatiu degeaba dar are multe bug-uri. eu l-am avut pe S3 insa la un moment dat am vazut ca facea numai figuri si pana la urma am reinstalat soft-ul original si l-am modificat cum am vrut eu dupa.
PS: cyanogenmod are si root si daca nu ma insel are si clockworkmod recovery.
iti mai zic inca odata, ai grija ce faci ca poti ramane si cu telefonul stricat si fara garantie!

| User2 explică (pentru al3xander):

DOAMNE! Multumesc dar eu voiam doar CWM sa il instalez fara root si sa fac dracului un backup!

| al3xander a răspuns (pentru User2):

CWM se instaleaza si prin programul "ROM Manager" care ghici ce, cere si ala root. eu nu inteleg de ce iti este asa de frica sa faci root daca vrei sa modifici tot soft-ul? ROM Manager, de asemenea te ajuta sa faci si back-up la ROM-ul curent.
si numai injura de dracu ca ala o sa te mai ajute.

| Danzell a răspuns:

Dezavantajele depind de la telefon la telefon si stagiul de dezvoltare in care se afla. e ca androidul original. pentru a putea functiona pe alte telefoane, trebuie adaptat.
pot aparea sau nu probleme cu vibratiile, semnal, durata bateriei, diverse aplicatii care nu pot fi implementate fara codul sursa, gen radio sau aparat foto.

oricum la nivelul actual in care se afla se mai gasesc foarte putine bug-uri, sau chestii care nu merg. de curand au bagat un installer, pe site-ul oficial.

cel mai probabil daca nu a functionat, sau nu ai gasit varianta pentru telefonul tau, cauta pe XDA. acolo iti recomand sa te uiti pentru toate chestiile de care ai nevoie legate de telefon
uite aici link-ul pentru telefonul tau. ai mai multe subsectiuni.
http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2-plus

| User2 explică (pentru Danzell):

Va rog sa-mi lasati un link tot de pe acest forum cu CWM recovery care nu necesita root.nu gasesc pur si simplu.

| Danzell a răspuns (pentru User2):

:)) ok uite-l aici

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2303395

din cate am vazut la telefonul tau sau poate la al meu, e pe dos. la mine a trebuit sa ii fac mai intai root