| Bacemi a întrebat:

Am nevoie de un sfat vă rog. Vreau să cumpăr un laptop cât de cât decent. Buget 2000-2500 lei. Vreau să fac ceva editare grafică pe el dar nu la modul să îmi câștig existența din asta, doar un mic venit pasiv. Cea mai mare parte o voi petrece studiind pe el, citind, probabil cu multe taburi deschise, YouTube, Facebook, etc. Am văzut că Lenovo și HP ar fi cele mai potrivite pentru ce vreau eu.
M-am decis la Laptop HP 14-dk0000nq, AMD Ryzen 5-3500U pana la 3. 7GHz, 14″ Full HD, 8GB, SSD 512GB, AMD Radeon Vega 8, Windows 10 Home, argintiu, pe principiul că are IPS și nici nu mai trebuie să plătesc pe cineva să îmi instaleze Windows acum. Alte păreri? L-am găsit în oferta celor de la Alex cu multe review uri generoase. Cea mai mare nedumerire și teamă e cu netul, că nu scrie ac, doar bgn.
https://altex.ro/......AP8PT53EA/

Merită prețul pentru ce vreau eu sau pot lua și ceva cu wled sva și să aibă conectivitate mai bună?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In ce program o sa lucrezi?
Premiere nu are nevoie de placa video puternica, ci de un procesor cât mai țeapăn, cu multe nuclee și cu frecventa mare pe nucleu.
Astfel ca un procesor cu U in coada se va mișca rau.
Toate care vin cu U in denumire sunt gândite sa stai pe net și sa asculți o muzica, nu sa faci editare video. Sunt economice, au TDP mic, nu au putere mare de calcul, iar dacă un program le pune serios la treaba, se ard mai ușor decât cele normale (cu H sau M in denumire) pentru ca astea nu au cine știe ce răcire.

Daca folosești alte programe, cam toate folosesc placa video mai mult decât procesorul.
Deci ar fi bine sa ai ca minim Vega 11 sau MX250.
Oricum, e indicat sa aștepți sa iasă noua serie de la Intel, dacă nu vor avea preturi competitive sa te poți lipi de unul, măcar se vor ieftini cele existente.

Editare (foto sau video) pe 14 inch?
Sper ca vei folosi un monitor...

Later Edit: am citit gresit initial, abia acum am vazut ca e vorba despre editare foto.

Deci e acceptabil si ce ai ales tu, mai putin un lucru:
NU ai cum sa lucrezi ceva in Photoshop pe un monitor de 14 inch fara sa iti strici ochii.

Mai bine iei ce am recomandat eu caci e mai puternic putin, si cand mai strangi cateva sute iti iei un monitor de 24 IPS.
Gasesti pana in 600 RON cateva modele decente (insa daca doresti 300cd/mp, acestea incep de la 600 ).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.pcgarage.ro/......byss-blue/

ce am insirat mai sus nu gasesti in 2500, insa acesta pare putin mai performant, atata ca nu vad poze de dedesubt, adica fantele pentru racire.
Insa avand un procesor mai puternic decat cel din linkul tau, ar fi imposibil sa nu aiba o racire adecvata.

| Bacemi explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspunsul elaborat și implicare. O să lucrez cu photoshop cref. Mi se pare mai simplu să învăț și e mai accesibil și altora în sensul de colaborare. Am pornit de la 1100 lei la 1800, 2100, 2500 și văd și eu că nu prea pot ce vreau nici în banii ăștia. E plauzibilă varianta ta cu procesorul puternic și monitor separat mai târziu. Interesant laptopul propus de tine

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Editare grafica s-a facut pe calculatoare de cand exista afisare grafica. happy
Totul depinde de rezolutia imaginii si de efectele aplicate, precum si de rabdarea ta.

Pentru editare grafica de nivel mediu se poate folosi chiar si un calculator cu procesor de genera P4, 2-4Gb memorie RAM si sistem de operare Linux, care finctioneaza foarte bine si pe internet. happy

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Pentru editare grafică ai nevoie de un ecran calibrat dar în același timp, de un procesor puternic. Acel Ryzen 5 3500u, nu este varianta cea mai bună în acel preț, însă per total laptopul are un raport performanță/preț, foarte bun.

Dacă poți să mai aștepți 1-2 luni, ai două variante:
- cumperi un laptop cu Intel i7 (generația 1xxx)
- aștepți până apar la noi laptopuri cu procesoarele Ryzen 4xxx, care vor fi mult mai bune față de cele 3xxx

| Bacemi explică (pentru SilviaDulcik):

Mulțumesc pentru îndrumări. Sunt conștient că e greu să fac ceva fix pentru editare în banii ăștia. Dar nici nu aș da parcă mai multe de 2500 pentru ceva ce nu îmi va aduce bani din prima zi. Editarea e doar o pârghie, nu vreau să fac asta la modul de proiecte de zeci de milioane încât să merite o mega investiție. Momentan învăț, sunt amator.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

https://altex.ro/......1MX003BRM/ dacă are cine să îți instaleze windows sau Laptop ASUS X509MA-BR101T, Intel Celeron N4000 pana la 2. 6GHz, 15.6" HD, 4GB, SSD 256GB, Intel UHD Graphics 600, Windows 10 Home, argintiu cu windows pre-instalat.

Nu văd de ce ai lua calculatoare de gaming pentru așa ceva.

| BogdanM275 a răspuns:

Laptop-ul cu configurația respectivă e destul de ok pentru ceea ce oferă, singurele dezavantaje ar fi faptul că nu vei avea o placă video dedicată ceea ce în unele situații cum ar fi editare foto/video, s-ar putea să cam ai probleme cu lagul a doua "problema" ar fi faptul că laptop-ul vine cu procesor amd ceea ce nu un lucru neapărat rău, dar pentru ceea ce ai vrea tu eu ți-aș recomanda un processor Intel i5/i7 în puțin în cazul de față.

Dacă ai reuși să mai adaugi 300-500 de lei la bugetul actual, ai avea niște opțiuni mult mai bune.