| geany550 a întrebat:

Am o intrebare despre memorie ram. eu am in 2 sloturi cate 2 memorii de 512 ram ddr2 si vreau una so inlocuiesc cu o memorie de 2 gb sau 4 gb ddr3. va merge?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice memorie are doua caracteristici:
1. Capacitatea (de exemplu :512 Mb)
2. frecventa (de exemplu: 667 Mhz)
La DDR2 frecventa maxima este 800 Mhz. Daca spuneai si ce placa de baza ai puteam sa-ti spun care este capacitatea maxima suportata de sloturi si daca suporta DDR3. S-ar putea sa le iei si sa nu le poti monta. DDR3 au altfel de dispunere. Scrie aici ce placa de baza ai si te ajut.

| geany550 explică (pentru Salontanul):

Da.acum iti spun: gigabyte ga-945gzm fsb1066

| Salontanul a răspuns (pentru geany550):

Imi pare rau sa te anunt ca la placa ta nu poti face prea mult. Poti sa pui cel mult doua memorii DDR2 de cate un Gb fiecare la 533 Mhz. Uite carcateristicile ei: http://placidebaza.3e.ro/gigabyte-ga-945gzm-s2-fsb-1066-ddr533-socket-775.
Daca vrei sa faci ceva schimba-ti intai placa de baza. Eu am gasit ceva ieftin si bun: http://placidebaza.3e.ro/......-matx-bulk

| geany550 explică (pentru Salontanul):

Dar spune-mi un pic placa video ddr2 merge pe placa mea de baza? ma gandeam la asta http://www.emag.ro/......545D2-512D ca sa mearga jocurile cat de cat

| Salontanul a răspuns (pentru geany550):

Nu. Placa video e cu x16 2.0 si placa ta de baza e cu x16 simplu.

| geany550 explică (pentru Salontanul):

Am gasit placa video ddr2 cu pci express x16 simplu.va merge 100%?

| Salontanul a răspuns (pentru geany550):

Da. Asa va merge.

| KodrutZ a răspuns:

Daca nu ai placa de baza duala, care sa suporte si DDR3, evident ca NU va merge.

| SindyR a răspuns:

Evident ca nu deodata ce tu ai placi de memori RAM ddr2 nu poti baga ddr 3. Si mai este o problema, daca ai 2 de 512 mai bine mergi la un specialist sa vezi daca placa ta de baza rezista mai mult de 2. Eu am vrut sa imi pun 2 de 4 si mi so zis ca nu suporta placa de baza. Bafta!

| geany550 explică (pentru SindyR):

Macar sa suporte 2 ca cu toate ca pc meu e din 2007

| rooney14 a răspuns:

We slaontalu esti varza daca habarnai nu mai induce oameni in eroare poti sa pui placa video cu pci expres 2.0 pe slot 1.0 findca asta conteaza nu tipul memoriei poate sa fie si ddr5 numai sa fie pci express sau agp depinde de placa de baza