| Daniela_Ana_Maria_1982 a întrebat:

Am o intrebare, TPU:nu reusesc sa instalez nimic! Ai o idee cum sa remediez asta? Am windows XP si calculatorul/laptopul zice ca windowsul e invechit. Poate ata te va ajuta.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probabil că ai instalat Windows xp SP2, care nu mai are suport tehnic, deci nici aplicațiile și driverele nu mai sunt compatibile cu Windows Xp SP2, de unde și acel mesaj.Așa e treaba cu sistemele de operare comerciale(Windows și MAC) sunt făcute pentru a scoate bani de pe useri și mai ales de pe firmele de profil.Nu același lucru se întâmplă în lumea oppen soucre, adică Linux, unde banul nu există; totul e distribuit gratis cu condiția de a-l folosi și distribui gratis în continuare(software-ul și sistemele de operare), dar e altă poveste.
Recomand upgrade la SP3 care are suport tehnic până în 2020 sau resoftarea sistemului cu Windows Xp SP3(cel mai recomandat ca să nu riști să îți transformi calculatorul într-o cizmă în urma upgrade-ului)
Succes

| TestPetrut a răspuns:

Mai bine reinstaleaza windowsul cea mai buna solutie asta ewinking

| xAlly a răspuns:

Pai, fiecare procesor si placa de baza ruleaza un windows corespunzator. Windows 98 e pentru calculatoare entice, windows xp si el este invechit de asemenea, Windows 7 este perfect pentru calculatoare cu mai mult 2 GB ram si ai nevoie si de minimum 16 biti ( ma refer la culoare). Un computer are nevoie si el de un windows mai performant. Pentru laptop sugerez windows vista, deoarece ruleaza mai bine pe laptop ( nu incerca pe calculator si e bine sa fi prudent deoarece este un windows extrem de sensibil si se poate distruge extrem de repede)