| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumpărat un laptop HP și trebuie sa ii instalez Windowsul, însă nu reusesc.(am instalat pe un stik nou Windows 10 de pe laptopul nou, însă când bag stikul in cel nou se încarcă, rezolv un pic și după se încarcă și da eroare). Ma poate ajuta cineva, va rog!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Laptopul e functional la momentul actual? Sau mai ai in casa alt laptop/PC de pe care sa descarci kitul necesar?
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Din linkul de mai sus, apesi pe Download Tool Now

Introduci un stick gol de 8GB in laptop. (la nevoie merge si de 4GB, dar e mai sigur cu unul de 8. )
Nu ai specificat daca laptopul e de generatie noua, sau e SH.
De preferat, stickul sa fie USB 2.0, pentru a fi recunoscut si de sistemele mai vechi, care nu au instalate din start driverele pentru 3.0

Cauti in folderul Downloads acest tool (se numeste MediaCreationTool1909) si il lansezi.
Apesi Yes, Accept,
Create installation media - Next,
apoi inca o data Next - alegi ISO File de preferat
(merge sa alegi si varianta USB Flash Drive, sa scrie continutul imaginii direct pe stick, DAR e mai bine sa descarci imaginea pe laptop si sa o scrii tu pe stick cu programelul Rufus. )

Daca ai ales prima varianta - si ai descarcat fisierul ISO, descarci acum Rufus Portable de aici, si il pornesti (varianta Portable nu trebuie instalata)

https://rufus.ie/

In fereastra programului.
de la SELECT (dreapta sus) alegi calea spre locul unde ai salvat pe laptop fisierul ISO cu kitul de Windows.

Apoi te uiti la Partition Scheme si la Target System
Daca laptopul tau are BIOS**, alegi MBR la Partition Scheme
Daca are UEFI**, ______________ alegi GPT

Apoi, la final, dupa ce ai ales MBR sau GPT conform cu ce are laptopul, mai jos o sa observi o caseta cu FAT32.
Trebuie comutat pe NTFS (sistemul de fisiere mai nou).

(In FAT32 trebuie formatate stickurile pe care vrei sa le folosesti in masina de exemplu, pentru ca radiourile au ramas in urma si majoritatea folosesc inca doar FAT32).

** Intri in BIOS cu tasta Delete (daca nu e Delete, cel mai probabil e F2)

Daca arata ceva de genul acesta (doar 2 culori, butoane simple, poti naviga doar cu sagetile) e BIOS, si alegi MBR in Rufus.

https://easywebfixes.com/wp-content/uploads/2019/10/hp-bios.jpg

Daca arata ca mai jos, interfata intens colorata, pictograme ce reprezinta temperatura procesorului, RAM-ul, poti folosi mouse-ul pentru navigare, etc... atunci e UEFI, si alegi GPT.

http://forum.notebookreview.com/attachments/p67-uefi-04-jpg.87759/

alta varianta ar fi sa citesti manualul laptopului, primit odata cu el.
Are cu siguranta si o sectiune in care prezinta BIOS-ul, cu poze si toate cele.

>>>DACA ai ales sa scrii imaginea direct pe stick la pasul acela, poti sari direct aici

| Inutarh a răspuns (pentru NLS):

Laptopul l am cumpărat ieri, din magazin, e nou. Am băgat stikul nou in laptopul vechi, am instalat pe stik și după aceea am băgat acel stik in laptopul nou și la un moment dat da eroare

| PainTech a răspuns:

Ce eroare iti da?

Esti sigur ca stick-ul e bun?

| Inutarh a răspuns (pentru PainTech):

Pai stik ul l am cumpărat ieri, e nou.
La eroare zice așa : "Your P.C. ran into a problem and needs to restart. We’ll restart for you "