| purpleicetwice a întrebat:

Am o mare dilema cu Windows 10. Incerc sa sterg un folder direct din AppData, dar imi zica ca nu am acess de la administrator. Am verificat la account type, iar user ul meu este administator. Am dat click dreapta pe folder > Properties > Security, si langa user ul meu scrie full control.
help, sunt foarte noua la windows 10 happy

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hmmmm...
Daca ar fi singura "zona protejata"...
In w10 sunt foarte multe zone inaccesibile pentru utilizator, dar accesibile pentru "administratorul" Microsoft.
Oare de ce s-a marit atat de mult spatiul ocupat, fata de versiunile anterioare de windows?

| anonimg a răspuns:

Unlocker este foarte bun: http://www.softpedia.com/......cker.shtml
Instaleaza-l, si apoi dai clic stanga pe fisierul care vrei sa il stergi.

| IMihaitza a răspuns (pentru anonimg):

Nu e chiar sănătos pentru Windows și pentru calculator in general sa spargi securitatea de pe Windows
Poți șterge din greșeală niște fișiere care va duce la funcționare anormala a sistemului de operare

| anonimg a răspuns:

Daca ai incercat -start-control panel-unninstall a program si nu a mers dezinstalat programul, atunci foloseste unlocker. Dar in mod normal merge dezinstalat.
Daca il stergi asta nu inseamna ca l-ai dezinstalat. Trebuie mai intai sa incerci sa-l dezinstalezi. Daca ai sters fisiere care apartin de joc, atunci este posibil sa nu mai poata fi dezinstalat. Pentru ca sa repari defectiunea, instalezi jocul din nou, si apoi il dezinstalezi.
Iar daca dupa dezinstalare mai raman fisiere/foldere care apartin de joc, doar dupa dezinstalare le stregi pe acestea.

Iar daca nu ai permisiunea de administrator, nu poti sa faci nimic din toate cele de mai sus.

Bună! Descarcă Ownership http://www.softpedia.com/......ion.shtml. Instalează-l, de-obicei e o cheie de registru. După instalare, la orice click dreapta vei vedea Take Ownership în context menu. După ce ai dat pe el, îți deblochează instant accesul la un folder sau fisier care mai apoi îl poți șterge sau modifica. Mult succes!

| IMihaitza a răspuns:

Sall! Mai întâi mă interesează cam ce fel de fișier vrei să ștergi
Fișier de la (aplicații, jocuri, sistem etc. )
Ai cea mai recentă versiune de Windows 10?
La noua versiune se pare că cei de la Microsoft au împrumutat puțin și securitatea de la Apple (adică vor sa fac Windows 10 mai stabil și mai protejat, sa nu se *** date sau sa fie șterse)
Ținând cont de acea securitate dacă vrei să ștergi fișiere de sistem, nu o vei putea face acest lucru.
Mai i tai am nevoie de ce vrei să ștergi din appdata

| purpleicetwice explică (pentru IMihaitza):

E un joc, mai exact. minecraft

| purpleicetwice explică (pentru purpleicetwice):

Da e versiunea cea mai noua de windows 10

| IMihaitza a răspuns (pentru purpleicetwice):

Atunci va trebui sa dezinstalez in Minecraft, că să poți să-i ștergi fișierele din app data, de obicei se șterge odată cu dezinstalare programului

| purpleicetwice explică (pentru IMihaitza):

Am incercat, dar nu am permisiune sa rulez uninstaller ul :/

| IMihaitza a răspuns (pentru purpleicetwice):

Atunci nu ai cum sa treci de asta
Atunci încearcă asta
Mergi in start, dai pe căutare (search) și scrie run
Da enter, și scrie comanda asta %temp% și șterge toate fișierele după încearcă (acelea sunt fișiere temporare nu afectează cu nimic ștergerea lor, din contra ajuta pc-ul la eliberare memoriei )
De obicei nu afectează cu nimic performanta pc-ului lăsând acel fișier cu jocul acolo, pentru că tu ai șters jocul deci acel fișier e nul.
Mă este o metoda
In ce partiții ai instalat jocul
(C, d, f)

| purpleicetwice explică (pentru IMihaitza):

C

| IMihaitza a răspuns (pentru purpleicetwice):

Ok, du-te pe partiția c
Și intră pe folderul unde ai instalat Minecraft (sau unde ți se instalează aplicațiile )
Ștergerea (pe cel de la mincraft) și de abia după ștergem și appdata

| IMihaitza a răspuns (pentru purpleicetwice):

Să îmi spui daca ai reușit

| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Ce folder este?