| YqLmX a întrebat:

Am o mare problema cu o eroare la sunet: "No audio output device is installed", placa mea de sunet se numeste realtek, am incercat sa`mi descarc driveru oficial dp realtek.com dar nu merge, am incercat si alea cu control-panel-device manager[...], nu merge niciuna, stie cineva?crying Dau funda!
P. S: am windows 7[pc]

1 răspuns:
| brandiburu a răspuns:

La windows 7, realtek integrat ar trebui sa fie banal: start->all programs->windows update->check for updates-> selectezi doar Optionals si ar trebui sa apara acolo Sound nu stiu ce.

Debifezi update-urile de Windows (alea cu critical update/security update bla bla bla si te orientezi doar pe optionale - alea se refera la drivere pentru placi de sunet, video, modem, etc).

Iti instaleaza driverul, o sa iti ceara restart si cam asta e. Poti, de asemenea, sa te uiti in Control Panel la Sound (cand dai click se deschide o fereastra mai micuta) si vezi ce este selectat la iesire audio - unii mai incurca lucrurile pe acolo si isi strica sunetul chiar daca el e instalat corect.

Totodata, ca sa stii daca ceva iti lipseste/nu e instalat:
start->my computer (click dreapta si alegi properties)-> hardware->device manager si vezi daca apare ceva care are semnul intrebarii cu galben (alea sunt neinstalate) sau semnul exclamarii cu galben (teoretic erau componente incompatibile hardware dar multe s-au mai reparat intre timp).