| Ady7za69 a întrebat:

Am o masinuta cu acumulator ( Model : 9125 )... a venit momentul cand trebuie sa ii reincarc acumulatorul care e de 1600mha si 7.4v.
A venit in cutie cu un cablu de incarcare,( l-am pus la priza usb cu care incarc telefonul) apar 2 led uri ( verde intermitent si rosu static) dupa logica mea trebuie sa astept pana cel rosu devine verde, dar se cam incalzeate acel loc unde se afla led-urile.
Priza usb e de 5v---1.55a
Imi poate da cineva un sfat?
Cat trebuie tinut la incarcat?
Cu ce fel de incarcator?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Voltajul incarcatorului trebuie sa fie mai mare decat cel al acumulatorului.
Cum e de exemplu la telefon: ai acumulator de 3.8V si incarcator de 5V.

Nu are incarcator propriu?
Distrugi acumulatorul daca nu folosesti un incarcator adecvat.

| Ady7za69 explică (pentru danbnz):

Are doar un cablu cu o mufa usb la u capat si la celalat cu mufa specifica pentru acumulator...atat

| danbnz a răspuns (pentru Ady7za69):

Mai bine cauti pe net user manual sau te uiti pe site-ul producatorului la specificatii.
Teoretic, daca are mufa usb la cablul original ar trebui sa se incarce de la pc sau de la incarcatorul telefonului.

| SoulReaver a răspuns:

Las-o 2 3 ore vezi ce se intampla. Nu ai manual? Daca aveai 2A incarcatorul se incarca mai repede.

| danutzu96 a răspuns:

Aia e baterie 2S adica are 2 celule. Teoretic inti trebuie un incarcator cu BMS pentru asemenea baterii.
Ai un exemplu mai jos.
https://www.amazon.com/......26-5452136 _encoding=UTF8&pd_rd_i=B07BYJTC94&pd_rd_r=2351867a-1eaa-44da-b8aa-2eef8b3fde37&pd_rd_w=Gygqm&pd_rd_wg=EBVET&pf_rd_p=5cfcfe89-300f-47d2-b1ad-a4e27203a02a&pf_rd_r=AXQ7GYZ8MPD4BWAQ0MQ0&psc=1&refRID=AXQ7GYZ8MPD4BWAQ0MQ0