| MihaiAlexFreddy a întrebat:

Bună TPU Monitorul nu primește semnal din cauza plăcii video, înainte de asta avea niște lini roșii pe ecran și puncte după care nu a mai dat deloc semnal la ecran, știu sigur că e de la placa video deoarece am testat alta și a mers.Totul merge, mouse tastatură, coolere chiar și coolerul de pe placa video merge doar că nu dă semnal la monitor. Am schimbat recent pasta termoconductoare am crezut că va avea un efect dar nu. Ce poate fi? E arsă placa video din moment ce coolerul funcționează?

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Incearca sa muti in placa video incorporata sa vezi daca merge, dar o scoti pe asta, alfel nu merge.

| MihaiAlexFreddy explică (pentru ROB3RT89):

Merge în slotul de la placa integrată.

| anonimg a răspuns:

Chiar daca articolul este vechi, scriu aici pentru cei care vor mai avea o astfel de problema.
Aceasta poate fi de la placa video sau de la monitor. Acestea s epot testa separat la un prieten sau la un service.

Eu recomand ca pe viitor sa cumparati procesoare care au placa video integrata in ele. (exemplu: https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-3-3200g-36ghz-box/ unde are grafica integrata). Aceste procesoare ofera semnal la monitor fara sa existe vreo placa video in pc.
Un an am folosit pc-ul fara placa video, si am avut unul dintre cele mai slabe procesoare (Intel Pentium G4400). Vedeam videoclipuri pe Youtube la 1080p.

| octav005 a răspuns:

Pai placa video are antefracte. adica se vede niste linii pe monitor.

se incinge procesorul placii video foarte tare. se poate repara la service. dar costa cam 100 roni. nu stiu daca merita. daca ai o placa foarte performanta cred ca da.

daca nu. trebuie sa iti ei alta placa video

| MihaiAlexFreddy explică (pentru octav005):

E un gtx 750 v2 2 gb gddr 5 (directX 12) faza e că sunt și niște lipituri prost făcute și probabil se va mai strica deci probabil voi lua alta

Răspuns utilizator avertizat