| H3R0UL a întrebat:

Am o problema:
Am o tastatura Newmen GL-100 care nu merge in PC ul meu(ledurile merg dar nu caps lock ul num lock ul si scroll lock ul) imi da si eroarea cu the last usb device, tastatura merge 100% am si drivere, mi s-a spus ca e de la placa de baza, nu neg dar in ultimele 3 zile a mers din prima dar in schimb primeam erori de la hard disk,am oprit alimentarea si am scos cablul, l am bagat din nou si acum nu mai merge din nou(nu e prima oara), de obicei asteptam 10-15 minute si si revenea dar acum nici in 3 ore, acum o luna am asteptat 20 min ca sa mearga si dupa nici 40 windows ul a mi-a pornit un tab cu "configuring device" si dupa nu a mai mers

3 răspunsuri:
| kirarin a răspuns:

1. incearca alt slot usb al pc-ului tau. inainte sa pui tastatura inchide-l (cu shut down) si fa aceeiasi pasi pentru fiecare slot usb pe care il ai, cele din fata(sau lateral) si cele din spatele unitatii - in cazul in care nu e laptop.
2. incearca sa vezi daca tastatura merge la alte calculatoare, laptopuri de la prieteni/ vecini ca sa stii exact daca problema de la sistemul tau sau de la tastatura.
3. daca merge tastatura la alte pc-uri (sau putem sa asumam ca ar merge) trebuie sa rezolvi problema 'manual' din setari:
-apasa pe butonul de start din stanga jos si scrie direct "devmgmt.msc" (copiel in casuta de cautare fara ghilimele).
-selecteaza 'keyboards' apoi tastatura folosita de tine si dai click dreapta 'uninstall'.
-daca nu aveai nimic la keyboards uita-te mai jos in lista la 'other devices' si da uninstall la toate de acolo.
-da restart la calculator si ar trebui sa mai incerce o data sa iti apara tabul cu 'configuring device'.

alt lucru pe care il poti face e sa te duci la 'keyboards' si selectezi tastatura, click dreapta si 'update driver software...' si asa sa faci si la cele din 'other devices' daca nu iti arata nici-o tastatura la 'keyboards'

sper sa iti mearga, sa imi spui cum ti-a mers

| H3R0UL explică (pentru kirarin):

Am incercat de multe ori ce ai zis tu, si da, am incercat pe mai multe PC uri, orcium, mersi de efort

| H3R0UL explică:

La configuring device mi s-a luat nu stiu ce driver, mentionez ca atunci nu aveam driver-ul instalat de la tastatura si inca mergea dupa 20-30 minute iar configul de la tastatura nu mi citeste tastatura nici cand merge