| Francu_Andrei_1997 a întrebat:

Am o problema.cand bag cablul de date in calculator sa-mi bag o melodie imi arata ca se incarca telefonul, iar atunci cand il bag la incarcator nu mi arata ca se incarca dar...se incarca.Ce ar trebui sa fac? am incercat multe incarcatoare dar si diverse cabluri.

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Problema, cel mai probabil, este de la telefon.
Cand in incarci la PC, este alimentat cu mai putina electricitate decat atunci cand il incarci direct de la priza.
Parerea mea este urmatoarea:
Bateria telefonului tau nu mai face fata la un numar asa mare de Amperi, ea se incarca, dar nu mai afiseaza.
Incearca sa schimbi bateria cu o alta baterie a unui telefon asemanator si conecteazal la priza.
Daca cu bateria aceasta iti arata cum incarca, atunci este de la baterie.

Principalele cauze sunt:
Incarci telefonul des, de mai multe ori pe zi.
Se descarca pana la 50%, gata, la incarcat.
Cand incarca, tu stai pe el.
Lasi telefonul prea mult la incarcat.

Toate acestea pot deteriora durata de viata a bateriei si buna sa functionare.

1 răspuns:
| LDCCristi a răspuns:

"atunci cand il bag la incarcator nu mi arata ca se incarca dar...se incarca." pai de unde stii ca se incarca? poate acele "incarcatoare" nu sunt originale si de aia telefonul tau nu ti le recunoaste.cauta unu original sau daca nu incarca-l la PC.