| Cata20314 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Deci mi s-a rupt o mufa jack in calculator si am incercat sa o scot dar nu am putut.Intrebarea mea este daca pot sa schimb cumva de la windows pe unde sa se auda cum ar fi in mufa albastra...Am inteles ca la windows 7 se poate.dar la windows xp se poate?

3 răspunsuri:
| akbaa a răspuns:

Windows 7 nu are asa ceva.Este vorba de driverul placii audio care, la unele placi audio integrate, are un mic programel cu care poti face acest lucru, indiferent de sistemul de operare. Daca la instalarea xp-ului ai ales ca sa folosesti un driver audio pe care XP-ul il contine, atunci trebuie sa descarci driverul audio de pe pagina oficiala a producatorului placii de baza

| Cata20314 explică (pentru akbaa):

Ok..ms driverul de la placa mea audio este realtek AC97 oare as putea cumva?

| akbaa a răspuns (pentru Cata20314):

Daca nu mai ai CD-ul cu drivere de la placa de baza, vezi exact ce placa de baza ai, daca nu stii poti afla cu un programel gen everest ultimate sau pur si simplu desfaci PC=-ul si vezi ca scrie pe placa(ex GIGABYTE EX-58-UD4 )Cu siguranta driverul pentru ac97 il contine si XP-ul, dar nu si acel programel.