| SERIALS a întrebat:

Am o problema cu laptopul: nu functioneaza. Nu stiu cauza, am bagat incarcatorul in priza si beculetul rosu se aprinde, dar butonul power nu reactioneaza in niciun fel, l-am testat de mai multe ori: si cu baterie, si fara, si dupa 2 ore la fel, laptopul nu porneste deloc. Care o fi cauza?

Ieri mergea totul ok, l-am deconectat, l-am pus in rucsac si am pornit la drum. Am ajuns acasa si l-am pus in priza si na... nu functioneaza.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se aprinde becul (Led-ul) de la incarcare si laptop-ul nu porneste, inseamna ca bateria e descarcata complet.
Lasa laptopul la incarcat fara sa pornesti, de seara pana dimineata, iar daca s-a stins becul de incarcare, atunci probabil va porni.
Daca tot nu porneste, du-l la un service pentru depanare.

| SERIALS explică (pentru Bula):

Laptopul si fara baterie nu functioneaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să împrumuți alt redresor ca să-l verifici (chiar dacă se aprinde ledul, dacă redresorul are probleme, nu ajunge suficient curent pentru a porni laptop-ul). Dacă nici așa nu pornește, atunci trebuie să-l duci la depanat, că laptop-ul nu e așa de ușor de reparat ca un PC ca să-l desfaci tu fără a avea testere și cunoștințele necesare.

| CocoCosty2000 a răspuns:

Poate nu merge incarcatorul

| SERIALS explică (pentru CocoCosty2000):

Dar beculetul rosu se aprinde, apropo in septembrie 2016 a fost cumparat alt incarcator