| spillux a întrebat:

Am o problema cu laptopul unui prieten. Din cate am inteles a mers OK pana ieri. Cand vreau sa-i bag mufa de la transformator in laptop face un mic scurt ( se vede si se aude ). Laptopul nici nu mai ´´misca´´, a fost secat de baterie. Nici macar ledul care iti arata ca este pe curent nu se mai aprinde. Ce poate fi? Bateria = sa moara asa brusc? Transformatorul? Sau ceva din laptop: placa de baza? Ceva idei? Sper sa veniti cu o idee ca il desfac maine si sa incerc mai multe variante. Multumesc

7 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Sper sa-ti vina ideea de a-l duce la un service

| Parintele a răspuns:

Fac pariu ca nu reusesti sa-l desfaci...si daca il desfaci nu-l mai pui inapoi cum trebuie daca nu esti de meserie. Oricum la ce zici tu e de dus la service unde o sa decartezi intre 160 si 300 ron.

| M4RK a răspuns:

Daca este in garantie du-te cu el la inapoi nu il desface pentru ca are sigiliu si n\daca il iei tr sa dai bani pentru ce il repara

| spillux explică:

Sunt de acord cu voi toti, TREBUIE DUS LA SPECIALIST, dar e CRIZA. Si oricum nu e al meu. Pariu pe o bere NoGod ca il desfac si il si pun la loc, pe o bere. Am sa ma apuc sa-l desfac, asa ca daca reusesc sau nu va anunt pe toti cei care mi-ati raspuns. Multumesc

| spillux explică:

OK, l-am facut. Se pare ca laptopurile Toshiba au o problema majora: macar o data pe an se rupe/desprinde mufa de alimentare. Rezolvare: Desfaci laptopul si lipesti mufa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scurt la laptop. poate fi si de la baterie, insa cel mai bine este sa dai fuguta la un specialist, asa risti sa arzi si alimentatorul, chiar daca este protejat.

| delia_6706 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un specialist sau sa il chemi acasa.
Eu nu pot sa iti zic decat daca ma ut la laptop-ul tau. Nu ghicesc.

happy