| oookrstaooo a întrebat:

Am o problema cu routerul si mai exact : inițial erau aprinse power, lan 1, wlan si los care era cu rosu si palpaia. Într-un final los-ul a disparut, si au ramas cele 3. Problema este ca ma conectez la wi fi, dar imi spune ca nu am acces la internet. In momentul in care ma conectez la wi fi, wlan ul incepe sa palpaie verde, iar cand ma deconectez, nu mai palpaie. Am internet prin fibra optica de la Orange unde este conectat si televizorul, si nu merge nici acesta. Cum pot rezolva?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai scoate router-ul din priza pentru 1-2 minute, dupa care conecteaza-l inapoi.
In urmatoarele cca. 3 minute, programul router-ului trebuie sa se incarce si router-ul sa devina functional.

Daca nici dupa re-pornire nu functioneaza, atunci suna la deranjamentele Orange!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o avarie de la ei, o vor face maine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ledul rosu sau roz aprins pe router semnifica o avarie in rețea, daca cineva de la distrigaz sau Apa nova, Radet interventii, a săpat un șant sa ajunga la țevi a spart trotuarul si a sectionat cablul celor de la Orange care era de internet televiziune, fibra optică, daca o sa o faca marti e mare lucru ca de maine pana marti au minivacanta de 24 ianuarie cand este inchis peste tot.

| gabicoo a răspuns:

Ai încercat să dai un reset routerului?

| Brizbriz a răspuns:

"Am internet prin fibra optica de la Orange"
ce dragut esti cand iti raspunzi singur
*evident* da telefon la Orange...
chiar daca routerul nu e de la ei

altfel, daca e chiar prea greu, atunci connecteaza-te la pagina de administrare a routerului... asa:
https://www.google.com/......ps?/search

| cfrtobias a răspuns:

Ai modificat azi cumva 2 cabluri?

| Saiko93 a răspuns:

Rezolvi cu cei de la firma de internet cu care ai facut un contract... Nu recomand router... Cablul e sfant si cel mai stabil pentru conexiunea la net