| SorinELoo7 a întrebat:

Am o problema dar nu stiu care este aceea: boxele de la PC sau placa de sunet?
Treaba sta in felul urmator: dupa un timp foarte lung de folosire a boxelor, cand maresc volumul cea de pe stanga se aude mai incet decat dea de pe dreapta (o rezolvare temporara este sa le opresc si apoi sa le pornesc din nou).
Am conectat alta pereche de boxe si acelasi lucru mi se intampla. Nu stiu ce sa mai fac! Va rog sa ma ajutati!

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema e mai mult ca sigur din soft. încearcă din controlul audio raltek să reglezi balasul pe mijloc și apoi sa testezi cu o melodie ce știi precis ca se aude egal în ambele difuzoare.Pe youTube sunt unele melodii care îs înregistrate mai slab calitativ, iar dacă nu setezi pe mono se aud ca la tine. Într-o boxă mai tare iar într-alta mai încet.Am pățit-o și eu.
Succes

| Evolution a răspuns:

Eu cred că e problema din soft. Presupun că ai placă de sunet, încearcă să reinstalezi driverul şi să umblii prin opţiuni să nu mai fie automat la boxe, pe ce asculţi? pe ce media player? pe youtube sau din PC? încearcă să umblii si prin setările de la media player, mai încearcă şi cu o pereche de boxe, dacă tot la fel e sigur de la soft.

| SorinELoo7 explică (pentru Evolution):

Am placa de sunet Realtek ALC888 cu versiunea de driver audio 5.10.0.5919

| Eduarrdinno a răspuns:

Am patit si un vecin de-al meu asa. Problema era de la driver-ul de la placa de sunet. L-am scos pe cel vechi si am bagat o versiune mai noua si a mers perfect. Fa si tu la fel ca s-ar putea sa mearga.
Daca tot la fel face s-ar putea sa fie de la placa de sunet sau de la boxe. Pune boxele la un Mp3 sau un telefon sa vezi daca boxele nu au nicio problema. Dar daca nu este nici de la boxe si nici de la driver inseamna ca ai probleme cu placa de sunet. Cel mai probabil s-au umflat niste condensatori de pe ea sau face masa cu alte circuite.
O alta varianta ar mai fi sa ai praf in acele mufe ale placii de sunet si mufa cablului de sunet care duce in boxe, sa nu faca contact bine si atunci cand se incalzeste mufa si placa de sunet sa nu mai faca contact bine si sa-ti creeze aceasta problema.
Sau mai poate fii o varianta. Cablul de sunet care vine de la PC la boxe sa fie intrerupt si sa-ti faca probleme. Schimba cablul de sunet si vezi daca mai ai vreo problema. Bafta!
Funda?

| Addush a răspuns:

E posibil sa fie si din cauza mufei de la calculator. incearca-ti boxele la alt calculator si daca face la fel e din cauza boxelor, dar daca nu e ceva de la pc.

| adrianch a răspuns:

Daca ai zis ca si alte boxe fac la fel, e aproape sigur ca e de la placa de sunet. Incearca acum aceleasi boxe pe alt computer sau mp3/telefon ca sa fii sigur ca boxele sunt bune.
In acest caz, cand singura problema pare a fi placa de sunet iti poti adauga o alta pe computer, dar sunt si pe usb pentru laptop.

| SorinELoo7 explică (pentru adrianch):

Eu am un PC cam vechi (6 ani jumate) si nu cred ca ar mai trebui sa-i fac un upgrade...

| gabegn a răspuns:

Ar putea fi placa de sunet, si mie mi s-a intamplat la fel in urma cu 2 ani, te sfatuiesc sa iti procuri o placa de sunet noua... funda?

| SorinELoo7 explică (pentru gabegn):

Am spus mai sus ca nu mai are rost sa fac un upgrade la PC care are deja 6 ani vechime... Vreau sa trec pe Win 7 sau Win 8/8.1 dar nu pot din cauza acestor componenete (deoarece Win XP nu va mai primi suport din aprilie)