| DerscariuAlexandru a întrebat:

Am o statie auto cougar c.600.4 si as vrea sa o folosesc in casa. Putere rms 2x250 sau 4x75. Am o sursa de 10A dar se aude foarte incet. Nu vreau baterie si redresor, daca mai exista alta solutie va rog ajutati-ma. Nu ma pricep la electricitate. Astept raspunsurile voastre. Multumesc frumos de ajutor! Ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Zoricutzu a răspuns:

Buna ziua,
Ca sa mearga statia ii trebuie 12 v curent continuu, pentru asta trebuie un alimentator( transformator+redresor) care sa transforme cei 220V curent alternativ in 12v curent cotinuu care sa si suporte ceva amperi. Cel mai bine cumperi unul din comert care sa scoata 12 V CC si peste 600 Watti.
Iar ca boxe trebuie folosite difuzoare (boxe
) cu impedanta specificata in cartea tehnica a statiei, caci daca impedanta difuzoarelor e mai mare ( se masoara in ohmi) (are omega ca semn) se aude mai incet iar daca e mai mica decat cea specificata de producatorul statiei e posibil ca statia sa se arda.

| DerscariuAlexandru explică (pentru Zoricutzu):

Si in afara de baterie si redresor mai exista alta solutie?