| anonim_4396 a întrebat:

Am o tableta noua și as vrea sa ii uzez bateria cât mai putin posibil (stiu de low power mode).
Dacă o țin mereu in priza (și atunci când o folosesc), se uzează mai putin bateria?
La laptop asa făceam mereu, îl tineam pe baterie doar când ieșeam afara cu el. Și a rezistat destul de bine bateria.
Va rog sa va dați cu părerea. Mersi!

Răspuns Câştigător
| DataScience a răspuns:

Daca o tii intre 10 si 90 la suta se va uza de 2 ori mai greu fiindca bateriile sunt mai stesate in punctele maxime cand nu au energie si cand au maxima. A explicat asta si Buhnici in singurul video care l-a facut cu Selly in a 2-a jumatate a videoului parca.

| DataScience a răspuns (pentru DataScience):

Deci daca o tii mereu in priza o "f * ti" superb. Pentru ca laptopul daca il tii incarcat fara sa ii scoti bateria ti se duce bateria si de 3 ori mai repede, daca o scoti va rezista bateria mult mai mult fiindca va fi mai putin stresata, in schimb la tableta nu ai cum sa-i scoti bateria si sa il tii la incarcat(poate exista si tablete care pot face asta insa majoritatea nu)

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E o tableta sef, oricum nu tine mai mult de 2 ani pana da rateurilaughing Nu recomand sa folosesti bagata in priza ca se duce bateria pe garla.

| Catrice a răspuns:

Fa tu un experiment: tine telefonul non stop in priza și o să vezi cat te tine.
Tableta funcționează pe aceiași principiu.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa intelegi, ar trebui sa explic cum functioneaza o baterie: https://www.youtube.com/watch?v=G5McJw4KkG8
Abia dupa vei sti ce sa faci si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tableta nu e laptop. Nu o tine in priza decat atat cât trebuiește.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bateriile moderne nu au nicio problema daca le incarci. Asa cum a fost scris mai sus, e rau doar sa fie in punctele extreme mai ales sub 30%. Caldura generata nu face rau, poate doar la procesor dar la baterie face bine. Poti sa optimizezi software-ul, sa pui aplicatii la sleep, sa stergi widget-uri, sa nu ai multe aplicatii si sa nu tii memoria ram plina

| marinaru777 a răspuns:

Se fac cicluri de incarcare descarcare, e simplu.

Răspuns utilizator avertizat