| AnonimusDmn a întrebat:

Am primit un laptop DELL este bun? Gen firma DELL este bun?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Dell este al doilea producator mondial de computere.
Primul lor computer l-au facut acum 35 de ani.
Sunt printre cele mai bune.Sunt gandite bine, se repara usor.

| RAY a răspuns (pentru Panamax):

Https://toplaptop.info/top-5-marci-laptopuri/

vremurile se mai schimba

https://www.computerhope.com/issues/ch000984.htm

Dell nu a fost printre primele On April 7, 1953, IBM publicly introduced the 701, its first commercial scientific computer

https://en.wikipedia.org/wiki/IBM

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

E "ok" ca idee, dar mai "ok" este ceea ce contine, componentele precum procesor, placa video, rami etc.

| RAY a răspuns:

Nu Dell a facut partea hardware, Dell doar a asamblat atat, conteaza partea hardware

| mihai69 a răspuns:

Nu e bun; e chiar foarte bun.

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Ce e eronat din afirmatia mea? ce anume face Dell ca sunt curios?

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Dell proiectează și hardul, și firmware-ul folosit de produsele lor. Asamblarea celor mai multe produse se face în China, dar nu doar acolo.
Însă să susții că Dell NU face hardware-ul... e cam mult. Chiar dacă se utilizează componente produse pe diferite meridiane ale lumii (că de aia avem globalizare), ansamblul / întregul / produsul propriu-zis e făcut 100% în SUA, de departamentul lor de R&D. Și mai subliniez odată: ei fac și partea de firmware care e repsonsabilă de buna funcționare a ansamblului de componente, fără blocări sau alte inconveninete.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dell

Cum poți să spui că DELL NU produce echipamente de calcul?!?

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

De exemplu acest laptop Laptop Dell Inspiron 3573

cpu de la Intel,placa de baza de la Intel,placa video integrata e tot facut de Intel,memoria ram de kinston,hard disk e facut de Toshiba,memoria ram de kinston, display =LG, placa video de dedicata nVIDIA sau amd

deci ce a facut Dell? NIMIC, la acest laptop, Dell a luat componente si lea asamblat atat, ceea ce fac toti producatori

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Eu vorbeam de acel laptop nu de ce mai face Dell,nu afirma chesti care eu nu le-am afirmat,Dell doar asambleaza atat,in prezent Dell e slab cotat,cele mai vandute sunt ASUS,LENOVO, HP care sunt superioare DELL au avut si ei vremea lor, nu neg asta, am desktop Dell care merge foarte bine, dar e de acum 10 ani

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

În primul rând, DELL e pe locul trei la vânzări după Lenovo șiHP.
În al doilea, faci o confuzie între producția de piese / componente și cea de echipamente.
Dacă e pe așa, chiar și Mercedes nu produce mașini, că folosește motoare de la Ford, nu? Cutii de viteze made in Romania, cauciucuri de la Michelin sau mai știu eu de unde, becuri Bosch, sistem audio Bose, geamuri de la cine știe ce fbrică de sticlă, tablă de la indieni etc. Unde mai e mașina „originală" Mercedes, așa cum se făcea acum 100 de ani?
Și la fel pot fi milioane de alte exemple. Până și iPhone au ecrane făcute de concurenții lor de la Samsung...

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Corect asa e si iphone doar asambleaza si Samsung, si un producator roman face asta, asambleaza telefoane in china si e in top 3

| carlito8379 a răspuns:

Firma e ok, e bun ce îți place ție și poți folosi fără probleme tehnice