| Carasin a întrebat:

Am pus calculatorul in priza dupa 2 luni, in celelalte luni n-a facut nimic probleme, rula ce doream chiar si gta etc.
Azi cand l-am pus am inceput sa ma mai uit prin el, deodată scoate mult fum din el ca o mașină tot mergea ca vedeam pe ecran si s-a stins totul in mai putin de 3 secunde si repede am deconectat lumina si mi-e frica. Am poze de la nastere pana acum, muzica părinților, nuntă etc voi pierde ceva? Apropo a ieșit de la ventilator.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

E posibil sa se fi ars sursa. Daca e asta datele tale nu au pățit nimic. Schimbi sursa si problema e rezolvata. Important e ca hard disk-ul sa nu se fi ars pentru ca pe el sunt stocate datele tale.

| Carasin explică (pentru Lioana):

Da mersi mult m-am uitat si da e ars acolo cam cît ar costa una nouă?

| Lioana a răspuns (pentru Carasin):

Preturile la surse pentru PC incep de la 50 lei si urca pana peste 1000.
Tu trebuie sa alegi una care are conectori compatibili cu PC-ul tau. Daca sistemul e mai nou ai nevoie de conectori SATA. Pentru un sistem mai vechi de 10 ani ai nevoie de conectori MOLEX.

| Carasin explică (pentru Lioana):

Da e Molex dar dacă cumpăr o pot schimba acasă sau pot să o stric?

| Lioana a răspuns (pentru Carasin):

O poti schimba tu daca te uiti cum a fost montata cealalta si o montezi la fel.

5 răspunsuri:
| Carasin explică:

Https://goo.gl/images/U9Grg6 cam asa arată