| BCDaniel a întrebat:

insa o sa incep prin a va prezenta situatia: Mi-am cumparat recent un laptop (nu conteaza marca) si am fost cu el la cineva sa imi instaleze windowsul [cu asta se ocupa (windows 7)] si cand vreau sa intru in (Dhappy imi apare o fereastra in care scrie: "You need to format the disk in drive D: before you can use it." daca selectez format disk imi apare o fereastra cu: "capacity" (nu am decat o optiune "319gb"); "file system" (nu am decat o optiune "NTFS (default)") si "Allocation unite size" (aici am: "default allocation size"; "512 bytes"; "1024 bytes"; "2048 bytes"; "4096 bytes"; "8192 bytes"; "16 kilobytes"; "32 kilobytes"; "64 kilobytes"); mai jos am "volume label" (pot sa scriu ce vreau) si mai jos "format options" ("quick >format"-- e bifat, asa trebuie lasat?).
Intrebarea mea era: Care sunt cele mai bune optiuni pe care trebuie sa le selectez pentru a utiliza cat mai multa memorie?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Persoana respectiva ti-a instalat windows in C, asa cum e normal si ti-a lasat partitia D neformatata.
O formatezi cu datele de mai sus:
- O lasi la 319 GB
(daca vrei sa o partitionezi o faci acum si nu dupa ce ai documente filme muzica pe ea).
- NTFS
- default allocation size
- Fiind o partitie goala (nefolosita, noua) o poti lasa asa "quick format"
-Daca vrei sa partionezi si nu ai experienta cu toate ca nu e greu, te duci pe START - click dreapta COMPUTER"(Manage)- iti apare un tabel - si te duci la Storage - Disk Management si ai sa vezi partitiile tale.
"System Reserve-C-D (C e "dungata")
Citeste aici cum se partioneaza din W7:
http://www.trucuriwindows.net/......n-windows/

5 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Persoana respectiva a partitionat hdd in c unde a instalat si windowsul si d partitie ce nu a mai formatato. Tu acum poti formata partitia respectiva cu datele prezentate de tine sau poti modifica aceasta (daca vrei sa faci si o a treia partitie) din : start/panoul de control/instrumente de administrare /gestionare computer/gestionare disc si aici ai posibilitatea de a schimba capacitatea partitiei d plus alte optiuni.

| alexs99 a răspuns:

Pentru a utliza cat mai multa memorie trebuie sa formatezi partita D.

| BCDaniel explică (pentru alexs99):

Lucrul asta il stiam si eu. Ideea era ca nu stiam ce optiunu trebuie sa aleg. M-a ajutat horia2012. Multumesc frumos!

| VIP3r a răspuns:

Simplu, formateaza partitia D si... cam atat, inainte de al putea folosi trebuie sa formatezi partitiile care sunt goale.

| qLimButza a răspuns:

Normal ca atunci cand intri in D iti cere "Disk-ul" (CD) nu intelegi?
Cand se face un windows se face in partita C
nu trebuie sa selectezi nimic doar ca atunci cand iti reinstalezi / instalezi wondows-u Instaleaza-l in C, si sa imi spui daca e altceva...
Funda?