| CranK71 a întrebat:

Am si eu o intrebare: m-am uitat sa imi iau o placa de baza pe internet si am gasit una care are la memorie 2 sloturi si memoria ram maxima spune ca este de 4GB RAM, intrebarea mea este daca pot sa pun 4 GB RAM pe ambele sloturi (4 pe 1 si 4 pe 1) sau maxim 4 GB pe 2 sloturi?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

La toate placile din seria "p5kpl" se recomanda maximum 4 gb de ram. Tu poti pune mai multa memorie, dar exista riscul sa nu mearga sau sa-ti suprasolicite placa si sa ii creeze probleme. Pentru placi de baza cu memorie ram mai mare, poti alege alt model.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Era util sa ne spui si modelul placii de baza. Daca e 4 Gb maximum, inseamna ca poti pune o placuta de 4 gb sau doua placute de 2 gb.

| CranK71 explică (pentru dannyel86):

E Asus p5kpl-as se

| dannyel86 a răspuns (pentru CranK71):

La toate placile din seria "p5kpl" se recomanda maximum 4 gb de ram. Tu poti pune mai multa memorie, dar exista riscul sa nu mearga sau sa-ti suprasolicite placa si sa ii creeze probleme. Pentru placi de baza cu memorie ram mai mare, poti alege alt model.