| lolozaur34 a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul cand ma joc mi se restarteaza.Nu stiu de la ce ar putea sa fie... Uni imi zic cade la placa video ca se incalzeste prea repede iar alti ca de la sursa. Si atunci cand bag un dvd in el mi se restarteaza si nu mai are putere sa se aprinda

MULTUMESC PENTRU AJUTOR

Răspuns Câştigător
| Chrysk2 a răspuns:

Sursa ce firma e?
poate e una ieftina pocnitoare,si nu mai face fata,daca nu te pricepi cheama pe cineva si o sa incerce sa iti rezolve problema.
daca praful l-ai curatat atunci poate fi sursa,dar incearca sa cureti praful si din sursa, sa nu o desfaci doar sufla cu putere, sau cu aspirator happy
succes

18 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze.
1.Caldura - coolerele nu mai fac fata si se supraincalzeste
2.Sursa - Nu iti trimite voltajul cerut de pc si se restarteaza

| Anonymus314 a răspuns:

Si trebuie sa scoti de la spate cablul de alimentare si sa-l pui iar sau sa-l scoti din priza si sa-l pui iar nu?,daca e asa, atunci ai probleme cu sursa, trebuie schimbata

| m5789932 a răspuns:

Vezi sa nu fie procesorul; daca e de generatie veche, atunci el este cauza. ce procesor ai? si de cati ani ai pc-ul?

| m5789932 a răspuns:

Nu ne-ai spus mai nimic de calculatorul tau! Ce configuratie ai? (si perioada). Adica: ce procesor ce placa de baza, ce rami, ce sursa, ce placa video, ce cooler ai pe procesor, etc. De cand ai acest calculator (PC). Abia dupa ce raspunzi la intrebari ti-as putea da un raspuns care sa te ajute! (Nu mai postati intrebari de genu: Ce are Pc-ul meu?; atat timp cat nu dati informatii despre pc-ul vostru nimeni nu are sa stie ce are; ca doar nu pot sa vin acasa la tine si sa ma uit sa vad ce are; veniti cu detalii despre calculatorul pe care il detineti!)

| Homye18 a răspuns:

Salut cauzele acestei probleme pot fi multiple (parerea mea) :
1. este posibil cooler-ul dupa procesor sa nu-si mai faca bine treaba si atunci acesta sa se supraincalzeasca si sa determine pc-ul sa se restarteze;
2. este posibil sa fie o problema de sursa;
3. este posibil sa ai un condensator pe placa de baza care nu isi mai face treaba.
Recomandarile mele sunt :
1. Du-te cu pc-ul la un centru IT si cei de acolo pot lua prin eliminare cazele acestei probleme (adica sa inlocuiasca diferite componente si sa vada daca se mai manifesta defectul);
2. du-te la un electronist, acela putand sa masoare cu aparatul daca intra suficient curent in Pc si daca toate circuitele functioneaza corespunzator.
Parerea mea este ca pana nu afli care este cauza problemei sa nu te apuci sa schimbi piese la el ( adica sa bagi bani in el ) si tot asa sa faca.

| Homye18 a răspuns:

@Zapacyta In primul rand eu nu am luat "cauzele" postate de voi inaintea mea si in al doilea rand i-am recomandat lui Ionozaur34 sa se duca la un specialist pana sa se apuce sa schimbe piese in el degeaba. Eu consider ca e un raspuns. Daca tu consideri ca nu este un raspuns treaba ta, dar eu nu-mi permit sa spun cuiva care il cunosc "bai trebuie sa schimbi piesa aia" si apoi sa ma injure ca de fapt nu a fost piesa de care i-am spus eu si a fost alta mai ales ca nu sunt "la fata locului" sa vad Pc-ul respectiv.

| Homye18 a răspuns:

@Zapacyta Faptul ca ma jignesti pe mine nu te face mai "desteapta". Nu am ce discuta cu oameni ca tine care jignesc oameni doar pentru faptul ca nu le-a convenit replica oferita. Oricum "specialisti" suntem toti in fata unui monitor. Ps: Sa-ti spun un secret eu zic ca sunt mai "batran" ca tine.

| Chrysk2 a răspuns:

L-ai curatat?
daca nu,desfa-l si il cureti bine de praf, eu zic ca asta ii problema, nu l-ai curatat demult sau poate chiar deloc.

| EllaBååå a răspuns:

Are ceva placa video. trebuie dus la reparat ...credema ma pricep la calculatoare.(p.s:mi s-a intamplat si mie...)

fundita

| EllaBååå a răspuns:

Asta Homye18 tu ai luat toate cauzele spuse de noi asta nu e un raspuns corecttongue

| EllaBååå a răspuns:

Nu crezi in oameni cu specialitare. atunci crezi in bou/vaca aaia/ala
Homye18.ca minete cu desavarsire.are cu siguranta 8-9 ani.ca nici nu stie sa vorbeasca bine

| Kira22 a răspuns:

Si eu am patit la fel e ventilatorul de la laptop sau pc nu mai raceste bine si se stinge

| lolozaur34 explică:

Chrysk2... Da l-am curatat a mers 2 zile bine fara sa se stinge si a 3a zi a inceput iar l-am desfacut pe tot in afara de sursa si l-am curatat...

| lolozaur34 explică:

Da l-am curatat si a mers bine 2 zile... dupa a inceput iar sa se stinga

| lolozaur34 explică:

Poi am o sursa de 450w si ram 2gb placa video si asta nu o stiu acum am intrat la info o sa va spun cand ajung acasa...

| lolozaur34 explică:

Uitati am bagat si un filmulet :| http://www.trilulilu.ro/lolozaur34/39bfd26125186b Poate va ajuta mai bine ...Multumesc

| lolozaur34 explică:

Acu cand il aprinsai nu mai vrea deloc! :O Il stinsai din spate si statui vreo 10min vazui ca merge... am o parte desfacuta la el si nu se invartea ventilatoru

| lolozaur34 explică:

@Lavi99lavi... deci nu are nimic cu sursa nu? si acu ce trebuie sa fac sa schimb ventilatoru?straight face