| alex495 a întrebat:

Am si eu o problema la laptop, pur si simplu cam de o saptamana incoace numai pot mari luminozitatea ecranului. De obicei il tin la aproape minim, insa uneori chiar am nevoie sa se vada mai bine. Tin apasat tasta Fn si apas butonul sa cresc luminozitatea, apare acea bara care indica luminozitatea, dar pur si simplu apas si nu creste

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca nu e alta defectiune, e posibil sa fie de la driverele placii video. Am avut o problema asemanatoare:
Am instalat windows 10 care a mers bine un timp, apoi la randul lui a schimbat driverele originale cu cele mai noi drivere care insa nu erau perfect compatibile. Ca rezultat, cand dadeam luminozitatea spre minim, ecranul se facea negru. Cand maream luminozitatea, nu se intampla nimic pana la 75% cand sarea direct la luminozitatea maxima sau chiar mai mult de atat, incat nici nu puteam sa ma uit la monitor mult timp.

Am si windows 7 in dualboot si cand il folosesc cu windows7 merge perfect.

Nu am mai folosit windows 10 de atunci pe acel laptop, dar sunt convins ca daca il reinstalez sau daca ii blochez update-urile legate de driverele placii video va merge perfect.

In concluzie, presupun ca e o problema cu driverele placii video - trebuie reinstalate sau daca nu e greu, ar merge bine si o reinstalare a windows-ului.

| alex495 explică (pentru LinxCont):

Mersi, daca imi poti spune cum imi pot da seama dintre 2 memorii ram care e de 2 gb si care de 4 gb ar fi perfect. Am pus intrebare

1 răspuns: