| Anonimul151 a întrebat:

Am un aparat foto fix de o luna, azi se implineste (l-am luat pe 24martie ), l-am luat de la un prieten, dar nu stiu cum se poate filma cu acest aparat.
Aparatul este: Sony full hd 1080 mpeg movieVX dsc-h9 super steady shot 8.1 megapixeli optical zoom x15

Ma poate ajuta cineva, sa gasesc modul sau butonul cu care se poate filma?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E subțire la așa ceva:

• MPEG VX Fine / Standard (640 x 480 @ 30 / 16 fps MPEG-1 + audio)

| NLS a răspuns:

Https://www.sony.com/electronics/support/res/manuals/3196/31966231M.pdf

Pagina 16 sus in manual:

ai pe rotita de sus (Mode Dial) o pictograma ce indica un cadru de film (la dreapta de litera M - ce indica modul "Prioritate de expunere" ).

https://lh3.googleusercontent.com/......3parXDlPpw

Bula
| Bula a răspuns:

Descarca si studiaza manualul utilizatorului aparatului!
In el gasesti descrise toate functiile, inclusiv cele despre video.

Aici poti gasi toate documentatiile (si soft-urile), direct de la producator:
https://www.sony.com/......h9/manuals

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Ok,si mai am o intrebare, nu stii ce cablu mi ar trebui pentru a ma putea conecta la laptop sa imi transfer pozele pe el?

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Ok,mai am o intrebare, de ce cablu as avea nevoie pentru acest aparat pentru a putea sa imi transfer pozele de pe el pe laptop?

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Cablul proprietar Sony, il gasesti la paginile 10 si 22 (doar ca la 22 iti arata doar cum il conectezi la un TV, pentru transfer de poze folosesti USB-ul).

USB, A/V cable for multi-use terminal.

Trebuia sa il primesti in cutia aparatului.

Alternativ, iti poti cumpara un cititor de carduri mai vechi,
ce are (obligatoriu) cititor pentru carduri SONY Memory Stick Duo/ Pro Duo

Ai zis ca ai dat 250 RON pe el, eu as cumpara ce e mai ieftin dintre cele 2 variante propuse de mine, nu as mai investi mult in el, e EXTREM DE SLAB (mai ales pentru video e o gluma proasta pentru 2021, chiar si pentru 2007 era depasit).

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Nu am primit cutia, am primit aparatul si incarcatorul altceva nu, pentru ca asa l a cumparat si prietenul meu de la o alta persoana.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

200lei am dat pe aparat.Stiu ca mi ai spus de niste aparate, mai bune, dar sincer nu voiam sa dau extrem de multi bani pe un aparat de genu pentru, ca nu cred ca e nevoie de un aparat scump pentru un incepator.Stiu e destul de vechi, dar eu chiar sunt multumit de el, face pozele decente (destul de ok), inca nu am filmat dar voi incerca.Ma voi mai uita pe instructiuni sa vad cum se poate filma.Revenid la intrebarea despre cablu, de unde as putea sa mi l iau? Il pot lua de la Altex, Flanco sau alt magazin de genu?

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Cel putin pe modul normal, si cel de noapte cu blitul face pozele ok, ca celelalte moduri nu le am incercat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

La aparatele foto Sony mai vechi au fost folosite cabluri cu mufe de conexiune speciale, pentru conectare pe aparatul foto.

Daca n-ai cablul original cu asemenea mufa, atunci ai 3 variante:
1. Mergi la service-uri (chiar si de telefoane) cu aparatul (!) si le intrebi de asemenea cablu, de vanzare (varianta recomandata)

2. Daca nu gasesti nici cum cablu potrivit, atunci cumperi un cititor de card-uri de memorie, in care este si conexiune potrivita pentru card-ul de memorie folosit in aparatul foto.

3. Apelezi la reprezentanta firmei, din Romania, intrebandu-le de un asemenea cablu.
https://www.premiumbrand.ro

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Cablul se numeste Sony VMC-MD1
In Germania l-am vazut la diverse magazine:
https://www.kaufland.de
https://www.voelkner.de/
sau pe ebay si Amazon.

L-am mai gasit intr-un loc,
https://www.akkushop.de
dar nu e nici macar original, si e mai scump

in Romania nu l-am gasit pe OLX, iar pe Okazii ma trimite pe site-uri din Germania.
E compatibil cu
Sony DSC-H10
Sony DSC-H3
Sony DSC-H5
Sony DSC-H50
Sony DSC-H7
Sony DSC-H9

Nici macar nu merita cumparat nou, daca s-ar gasi pe undeva. Cu siguranta ar fi vreo 60 RON. cel putin.

Am si eu unul, de la H3 (pe care inca nu l-am aruncat, nici aparatul, nici cablul), insa sunt in Germania si doar la finalul lunii iulie o sa vin in tara.

Gasesti mai usor un cititor de carduri pentru Memory Stick Duo, tocmai ce am vazut unul pe OLX, cere 35 RON
https://www.olx.ro/......DDdZP.html

Bineinteles, asta presupune sa ai si un card in el.
Aparatul are foarte putina memorie interna, la fel ca orice alt aparat foto sau video. (mi se pare ca ajunge pentru vreo 15-20 de poze).

Necesita obligatoriu un card (preferabil de 4GB, indiferent ca transferi poze prin cablu de date sau cititor de carduri.
Deja un card de 8GB ii pune capac, are lag cand vizualizezi pozele de pe aparat, cand e aproape plin.