| BucurDavid a întrebat:

Am un calculator cu procesor Pentium 4 2.4 Ghz, 2GB ram, placa video Nvidia GeForce FX5200 128MB.
Va rula bine pe Windows 7?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, windows 7 ocupa destul de multa memorie RAM de unul singur (in jur de 1Gb).
Daca pornesti un browser, se mai ocupa inca cca 0.4Gb, iar daca mai instalezi si un program antivirus, atunci ai deja ocupat peste 1.6-1.8Gb memporie RAM.
Memoria libera de 0.2-0.5Gb este destul de putina, poate fi ocupata rapid dupa vizitarea catorva site-uri.
In lipsa memoriei RAM libere, sistemul isi face o extensie de memorie pe hard disk, care functioneaza mult mai incet si viteza calculatorului brusc devine foarte mica, lenta.

Te sfatuiesc sa instalezi un Linux Mint pe acel calculator, va functiona mult mai bine cu aceea configuratie, atat pentru navigare pe internet, cat si pentru a asculta muzica, a vedea filme sau chiar pentru lucru in Office.
Intr-o saptamana te obisnuiesti cu el, fiind asemanator cu windows.
Deasupra, are si licenta libera (gratuita). happy

| NLS a răspuns:

Am avut (mai am si acum, dar in ultimii 3-4 ani nu l-a mai folosit nimeni) un Celeron D la 2. 53GHz, 2 GB DDR1 si FX 5500 256MB (si sursa certificata Thermaltake).
Am bagat Windows 7 Starter pe el, merge, dar cam greoi.
Pe XP zboara, pe 7 e foarte aproape de viteza melcului

(se observa mai ales la pornire, si cand deschizi un program mai serios.
La copiere de date de pe o partitie pe alta, sau la vizionat un film intr-un format suportat de acel procesor si acea placa video, se misca bine).

| NLS a răspuns:

Si daca ai un monitor adecvat (15"-17". maxim 18.5") te poti si juca cate ceva.
Stronghold, Desperados, Cossaks, Max Payne 1 si 2, Commandos, NFS Underground 1 si 2, NFS Most Wanted 2005, GTA San Andreas, Wolfenstein Return to the Castle, sau primul Call of Duty.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Am prin magazie un calculator cu specificatii asemanatoare. Windows 7 ruleaza bine pe el, cu toate ca singurul lucru la care poate fi folosit este navigarea pe internet, eventual vizionarea filmelor.

Te sfatuiesc sa instalezi Windows 7, varianta pe 32 de biti.

Mult succes!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Cred ca da. Dar nu te astepta sa faci prea multe cu el.

| Abhay a răspuns:

Da, cred ca va rula binișor, având în vedere ca pentru Windows 7 nu ai nevoie de cine știe ce.