| doggie a întrebat:

Am un card micro SD de 1GB(aproximativ) si un usb. Daca formatez cardul pot adauga instalul sistemului de operare windows xp? Mai exact eu vreau sa reinstalez windowsul folosindu-ma de acest usb. Daca pot face asta spuneti pasi pe care trebuie sa ii urmez -cap coada- sau lasati un link unde sa vad un tutorial cu asa ceva.

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Avand un cd bootabil cu windows xp, faci o imagine iso de pe acel cd dupa care imaginea o transferi pe stick cu ajutorul programului wintoflash. Operatiunea e destul de simpla si merge garantat asta si daca biosul tau suporta bootarea de pe usb cum bine zicea cineva pe aici. Merge si cu cardul micro sd.

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

In primul rand vezi daca versiunea de bios iti suporta bootarea dupa usb. Pentru ca versiunile mai vechi nu o suporta. Apoi nu este chiar asa cum au zis cei de mai jos. Trebuie sa pui niste imagini pe stick pentru a-l face bootabil.
Uite aici un tutorial. Sub video, la show more, gasesti linkuri cu alea 3 programe pe care le-a folosit in acel tutorial.
Multa bafta!

| doggie explică:

Este in regula daca iau imaginea si o pun pe usb prin wintoflash?

| apshyxiation a răspuns:

Da pui windows pe el si dai sa dea buteze prin usb

| Christian94 a răspuns:

Daca stii sa instalezi un windows ca ai kit-ul pe cd stii si de pe usb... faci ce a spus apshyxiation, ca sunt aceeasi pasi de urmat.