| Anonymous1247 a întrebat:

Am un CD indoit sad Ce sa fac sa il indrept? (sa fie cea mai simpla metoda).

6 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Verificati CD-ul pentru crapaturi. Daca sigiliul etans este spart, atunci aluminiul din disc se va coroda chiar daca veti reusi sa aplatizati din nou CD-ul
daca CD-ul nu prezinta crapaturi, curatati-l usor cu un material moale, asigurandu-va ca nu are impuritati
Daca CD-ul este usor indoit, incearcati sa-l intercalati intre doua bucati de 6mm din geam si presati-l sub o stiva de 5kg de carti pentru 2-3 zile.
daca presarea sub stiva de carti nu da rezultate atunci incearcati sa incalziti discul pentru a inmuia plasticul. Plasati discul intr-o punga de plastic cu fermoar si introduceti-l in apa la temperatura de 38°C pentru 5 minute. Repetati apoi presarea sub stiva.
Daca reusiti sa aplatizati un disc indoit, este o idee buna sa faceti o copie a acestuia in cazul in care sigiliul etans se va rupe si lateralele discului vor incepe sa se corodeze.

| brokenwing a răspuns:

Baga-l sub ceva plat si greu si lasa-l cateva ceasuri. ai grija sa nu pocneasca, ca la viteza in player se poate face tandari si dupa aia ai f**ut si playerul.

| AllinaDaniella a răspuns:

Chiar daca il vei "indrepta" sa zic asa, oricum nu il vei mai putea folosii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o poti face. CD-ul nu este o pagina din cine stie ce carte. Odata indoit, ramane defect, indiferent ce faci.

| Cornelutz a răspuns:

Pui acel CD intre doua carti mari, si le presezi, dar nu prea tare.

| leejoon18 a răspuns:

Cristi nu cred ca un cd indoit va putea reveni la forma originala...