| bogdanp a întrebat:

Am un hard de 40 de gb destul de vechi pe interfata IDE.Peste cateva zile vin baietii de la RDS-RCS sa-mi instaleze netul care are o viteza de 50 mb/s. Poate sa-mi afecteze suprafata mica a hardului viteza de la net? de ex:sa mearga calculatorul sacadat, hardul sa nu suporte viteza de internet?

Răspuns Câştigător
| AndreeaP99 a răspuns:

Daca spui ca ai 50 de mb/s imparti la opt si afli viteza ta reala asta inseamna ca o sa descarci cu 8mb/s (o melodie intr-o secunada sau mai putin ), asta sigur nu iti va afecta viteza pentru ca si hard diskurile vechi au o viteza de scriere mai mare de 8 mb/s

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Viteza de la net iti este afectata de tot sistemul(nu doar de hard)calculatorul Da poate merge sacadat la unele aplicatii si hardul isi trage viteza cat poate el sa duca (deci suporta viteza doar ca la download si upload ai viteza mica) Poti face un test de viteza aici http://www.test-viteza.ro/

| CataC a răspuns:

Salut
Nu o sa fie problema capacitatea hard-disk, dar poate fi o problema viteza de rotatie a acestuia de exemplu. In plus, banuiesc ca intreg sistemul este de generatie mai veche.
In alta ordine de idei, o conexiune e 50mb/s NU inseamna o viteza de download de 50mb/s, indiferent de sistem.

| TheMarius a răspuns:

Salut.
O sa mearga fara probleme, nu capacitatea HDD-ului contaeza, ci viteza.

| bogdanp explică:

Catalin:Sistemul nu este invechit...este chiar destul de performant...singurul component pe care nu l-am schimbat este hardul