| SMit a întrebat:

Am un laptop Lenovo G510 cu un hard de 1TB.
M-am hotarat sa cumpar un SSD de 120 GB ca sa instalez windows-ul pe SSD. Intrebarea mea este urmatoarea: exista adaptoare compatibile cu laptopul in care sa pun Hardul iar in locul hardului sa pun SSD-ul si sa pastrez astfel si hard-ul? Daca se poate va rog recomandati-mi cateva SSD-uri de 120 GB. Dau funda! Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Ca sa ai si ssd in acel laptop trebuie sa renunti la unitatea optica, si sa iei un hdd caddy, un adaptor unde intra in locasul unitaii optice, ca mai apoi sa-ti instalezi ssd-ul acolo.
http://www.pcgarage.ro/......pul-95-mm/
Cel mai ok ssd de 120 gb cu un pret ok si performante decente este acest hyper X pe care ti-l si recomand http://www.pcgarage.ro/ssd/hyperx/fury-120gb-sata-iii-25-inch/

| SMit explică (pentru Jipa95):

Multumesc mult! M-am uitat si eu pe unele forumuri si am gasit raspunsuri asemanatoare. Totusi, hdd caddy-ul ce marime trebuie sa aiba? 12.7 mm? Sau mai mic?

| Jipa95 a răspuns (pentru SMit):

Cel pe care ti l-am recomandat eu este perfect compatibil cu laptopul tau. Poti sa pui in el orice unitate de stocare de pana la 9.5mm

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se numesc rackurii