| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta nu este o intrebare. In urma unor cercetari facute de mine cu referire la Hard Disk, am tras o concluzie destul de trista despre,, viata,, acestuia. Am nevoie de parerea voastra cu referire la ceea ce am scris eu mai jos. Cu totii stiti ce este acela un Hard Disk. Dar ce anume stiti despre el? Probabil cum arata si ca are rolul de stocare date. Insa asta este doar 1% din ce inseamna Hard Disk. Probabil ati auzit pe net sau din anumite surse : Durata medie de viata a unui Hard Disk este de xxx ani. V-ati intrebat oare la ce se refera? Probabil ca nu. Pe cei mai multi dintre voi va intereseaza doar ca pc-ul sa mearga si atat. Acum sa revenim. Memoria unui Hdd (Hard disk) este impartita in sectoare sau unitati de memorie. Pe masura ce depozitam informatii precum:poze,filme,muzica,programe,jocuri si asa mai departe pe Hard Disk,acele sectoare incep sa fie din ce in ce mai limitate. Este logic. Dar v-ati intrebat oare cum se face inscriptionarea acelui program (poza,film) pe hdd? Pentru voi este simplu:Next,Next Finish. Pare usor. Probabil ca ati auzit de renumitele bad-uri.Dar nu stiti exact ce sunt ele. Haideti sa va explic eu.
In momentul de fata cunosc un singur program foarte eficient care scaneaza in totalitate hard diskul pe sectoare, si le identifica pe acelea cu probleme. Acel program se numeste :HDD TUNE si este complet gratuit. Sa revenim. Un bad apare atunci cand o eroare a aparut pe un sector de memorie iar acel sector nu mai poate fi citit de catre hard disk. Bad-urile pot aparea de la un program instalat gresit, o pana de curent produsa in timpul instalarii unui program sau pur si simplu dintr-o amarata de poza sau fisier corupt.Cand sa creeat acel bad. Hardul are o eroare. Va citi acel sector la infinit pentru,,a duce misiunea imposibila la sfarsit,,. Aceasta este structura hardului. El incearca sa citeasca acel sector si in timp se fac altele. Si trebuie sa le verifice si pe ele si iar apar altele. si tot asa. pana,,crapa,,. Ceea ce trebuie sa tineti mine : O data ce a aparut primul bad trebuie sa stiti ca zilele hdd-ului ii sunt numarate. Daca cautati pe net informatii despre bad-uri si repararea lor,veti gasi o gramada de site-uri cu Tutorial reparare bd-uri sau Repara bad-urile simplu cu HDD Regenerator. Daca ati auzit de acest program, sigur stiti despre el ca,, repara bad-urile,,. GRESIT! Haideti sa va zic ce face acel program precum si altele asemanatoare. 1.Identifica 2. Izoleaza 3. Ascunde. emoticon smile Sa va explic mai detaliat. Scaneaza hdd-ul in aproape o zi in functie de capacitatea lui. De exemplu tongueentru un hdd de 80 gb ii sunt necesare aproximativ 4h ca sa scaneze toate sectoarele. Ganditiva ca acum in magazine hdd-uri sub 250 gb nu prea gasiti. emoticon smile Bun. Sa revenim. Acest Program dupa ce a terminat de scanat izoleaza acele sectoare si le ascunde. Le corupe,intr-un fel sau altul pentru ca windowsul sa nu le mai detecteze ca fiind memorie utilizabila si astel le ocoleste la instalarea programelor. Pana aici e bine. Apare un bad,apelam la un program,le izoleaza si gata. Dar apare o mica problema. REAPAR. Da. ati citit bine. Chiar si dupa acea,,reparare,, magica acele sectoare apar din nou ca fiind memorie buna. Dar mai e o problema. Nu apar numai acele sectoare. Au mai adus si alti,,prieteni,, la distractie. emoticon wink In momentul in care reapar, pot fi de 2, 3 ori mai multe decat la inceput. Si desigur ca poti sa le izolezi din nou dar degeaba. Ele o sa reapara si din nou dublate sau triplate. Si uite asa pe masura ce timpul trece. hdd-ul se umple de baduri si intr-un final cedeaza. Iar dupa aceea? ce faceti? Logic. Cumparati un hard disk. Instalati HDD TUNE totul e in regula. Dupa un timp. Ce sa vezi? La multi ani! Primul bad. Si o luam de la capat. Dar trebuie sa recunosc ca e un oarecare beneficiu in izolarea bad-urilor. Practic: Incetinesti moartea hardului cu cateva zile. Adunate. cateva luni. emoticon smile E ceva. Poate aveti garantie la hard disk. Vreti sa va distrug si ultima speranta? In mod normal garantia unui hard disk e facuta cu cap. 9-12 luni pana la maxim 1 ani.(in functie de caz) Cand incep sa apara problemele. Sa zicem ca apar bad-urile cand inca mai ai garantie. Sti ce iti va spune cand te vei prezenta cu el? Ne pare rau dar aparatul este functional. Exact emoticon smile La ce te asteptai? Sa iti dea unul nou? Hmm. dar de aici deja deviem de la subiect. De ceva timp producatorii de hdd-uri implementeaza o memorie suplimentara pe harduri iar in caz de apare vreun bad, hard diskul le inlocuieste cu memoria de rezerva si astfel nici utilizatorul si nici alte programe nu isi vor da seama ca hdd-ul are baduri asta pana cand memoria de rezerva se termina. De aici bad-urile se raspandesc, ocupa din ce in ce mai mult teritoriu si cuceresc hardul. Aceasta a fost doar o scurta parte din viata unui hard -disk. poate nu va vine sa credeti dar mai sunt multe alte chestii iar ceea ce v-am zis este doar o parte din povestea lui. Va multumesc pentru Atentie.

Răspuns Câştigător
| kornelus a răspuns:

Da este adevarat ceea ce spui.
Si eu am mai auzit povestea asta de la oamenii din domeniu.
Numai bine!

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru kornelus):

Parerile sunt impartite. Multi pretind ca pot repara bad-urile. Unii sunt asa de nu zic cum, incat cred ca pot sa le repare pe cele fizice cu un program daca iti vine sa crezi. In orice caz. Parerile sunt impartite dar eu cred 100% ca asta este realitatea. Trista dar adevarata.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Eu cred ca hdd regenerator e mult mai eficient. are capacitatea de a si repara sectoarele rele sau cum le spui tu...bad

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru gelu1970):

Tocmai ce am zis. si nu am zis degeaba. Nu exista asa ceva. Nu poti repara bad-urile. Ceea ce face acel program este doar sa le izoleze pentru a nu se raspandi. Dar izolarea e temporara. Si nu zic asta doar pentru ca am auzit. Am avut un hdd mai vechi. Avea multe bad-uri logice. L-am scanat cu hdd regenerator si bine inteles ca acel program le-a detectat si,, reparat,,. Am folosit acel hard in locul celui bun pe care il am tocmai ca sa vad daca reapar. Am facut testul cu hdd tune. Nu mai era nici o problema. Acest test l-am facut in fiecare zi. Dupa fix 2 saptamani. Au aparut din nou, recunosc ca nu toate. Dar majoritatea. Iar in timp au fost de 2 ori mai multe. Acum fiecare crede ce o vrea.

| gelu1970 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Ca si program, regenerator e net superior a hdd tune.
regenerator un e Dumnezeu, si in plus trebuie sa intelegi ca hdd-urile au o viata utila. in plus un poti cere sa repare sectoarele unui hdd trecut total dpdv tehnic, adica foarte vechi. eu am folosit regenerator de multe ori si a fost eficient. ca un e free...e altceva, insa e cel mai bun de moment.