| yumee13 a întrebat:

La un laptop am schimbat pasta termoconductoare, am curatat ventilatorul (cooler) am curatat si bara de cupru, curatare totala si totusi procesorul ajunge la 90 grade si se inchide. Ce pot sa fac? Ar fi bara de cupru ca nu transporta caldura sau ar fi pasta termoconductoare?

P.S.: aerul care iese din ventilator este rece chiar si inainte de a se inchide

2 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai verificat amprenta lasata de procesor pe pasta? Ai curatat bine procesorul (Clin, daca nu ai acool izopropilic)? O pasta buna, arctic silver. Trebuia vazut daca ventilatorul functioneaza in parametrii tehnici. Sa nu ai problema la chipsetul video, sa nu fie nici o problema cu racirea la procesor! Acolo ai de strans niste suruburi cu arc, le-ai strans in diagonala, nu se strang oricum. Daca poti gresa coolerul, ulei de mecanisme fine. Nu ai spus ce laptop e, ce cooler, caracterisitici tehnice? ...pauza. Daca a trecut durata de viata a lui se poate invarti fara sa-si faca treaba! Sunt mai multe optiuni! Bafta!

| Blamely a răspuns:

Cred că ar trebui să schimbi cooler-ul.