| KaanNoah a întrebat:

Am un laptop de 20 de milioane, il am de vreo 1 an jumatate si ma joc pe el lol. Credeti ca se poate strica? Sau se poate duce in timp? El se incalzeste foarte putin si scoate un zgomot ascutit, care cred ca provine de la cooler, pe care o sa il curat. Voi ce laptopuri aveti si ce jocuri va jucati? Vi se incalzesc si scot zgomote laptopurile voastrE?

Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Nu cred ca are ce sa se intample daca joci zula pe low. Stiu jocul, ma jucam si eu si nu poate sa se intample ceva din cauza lui dar oricum as recomanda un cooler din ala pentru tot laptop-ul pentru siguranta componentelor.

4 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Cam orice se duce in timp, chiar si un pc cu coolere in el si foarte bine racit tot se va duce la un moment dat. Depinde cat vrei sa te tina, cel mai probabil, daca ai grija de el si nu il tii pe pat, pe picioare sau in alte locuri din astea de unde nu isi poate lua aer cum trebuie te va mai tine vreo 2 ani cel mult. Iar daca ii mai cumperi si un cooler din ala pe care sa il pui si sa il mai ajute o sa te tina si mai mult. Depinde ce componente ai in el. Componentele de acum un an si jumate sunt ok, si eu am un pc luat anul trecut, facut de mine pe piese noi. Ma astept de la el sa ma tina mai vreo 5 ani de acum avand in vedere conditiile in care "traieste". Dar la laptopuri e mai nasol, ele nu au carcasa asa mare ca si la un pc si daca le folosesti in excess se duc repede. Iar cand zic ca le folosesti in excess ma refer la a te juca pe el nonstop pe setari high sau ultra, asta face orice componenta din el sa transpire si tocmai de asta ai nevoie de un cooler aditional.

| KaanNoah explică (pentru denisTiky):

Dar daca ma joc un joc gen Zula ( cauta pe net sa vezi ce configurație necesita te rog) pe setarile cele mai low, in jur de vreo 2 ore pe zi, pateste ceva? Din cauza acelor zgomote care nu sunt mari, imi e frica

| denisTiky a răspuns (pentru KaanNoah):

Nu cred ca are ce sa se intample daca joci zula pe low. Stiu jocul, ma jucam si eu si nu poate sa se intample ceva din cauza lui dar oricum as recomanda un cooler din ala pentru tot laptop-ul pentru siguranta componentelor.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, gamingul excesiv pe laptop duce la dezlipirea chipului grafic de pe placa de baza. Dupa aprox 2 ani o sa inceapa sa dea crashuri si blue screenuri iar in cele din urma o sa iti apara artefacte pe cran.
Procedura de reparare se numeste reballing, este scumpa iar problema revine daca se continua cu jocuri.
Laptopurile nu sunt facute pentru gaming chiar daca au placa dedicata, exceptand Alienware si ROG care au coolere si lipituri speciale.

| Mdrăgan a răspuns:

Este normal sa scoata sunete cand te joci, deoarece toate componentele sunt suprasolicitate de jocul respectiv
multa bafta!