anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC care nu îl folosesc dar înainte când o făceam făcea mai multe.
Specificații
Placa de baza gigabyte GA-MA770ud3p
2 GB RAM DDR3 1066 sau 1333mhz
Placă video GeForce 210 1 GB
Procesor AMD X2 250 3.0 ghz
HDD 9% viață Windows 7
Am incercat pe acel Hdd sa pun XP in 2018 eu puneam XP simplu era simplu doar pe ide îmi detecta hdd-ul la setup se copia tot de pe cd și după ce ajungea să intre în setup-ul ăla cu 39 de minute, îmi apărea ceva pe placa de baza, nu mai știu ce dar nu boota deloc. Hdd era sata.
Am pus în el un hdd de 80 GB ide instalat cu XP de pe alt PC și nu am mai pus o alta sursă sa îl testez, are 99% viața.
De ce credeți că XP nu a mers?
Poate că hdd era sata și eu aveam pe DVD XP doar ide si nu e numai asta.
PC când se bloca și îi dădeam restart câteodată nici semnal nu mai dădea și scoteam bateria de la bios, câteodată nu mergea deloc trebuia să scot și ramii.
In iulie 2021 când l-am mai testat până când nu am scos ramii și puși înapoi nu a mai mers, in 2018-2019 îl foloseam și din noiembrie până în martie 2018 mi-a mers super bine, nu se bloca, nu nimic, până în noiembrie, nu mergea tot, aveam bătăi de cap cu el.
Dar vreau să știu de la voi.
De ce nu mai da semnal la monitor când se blochează, adică se bloca Windows-ul?
Și are și beep.
Și de ce cu XP nu a mers placa de baza? E din 2009 și xp era în 2009 poate trebuie setat ceva prin ea raid achi.
Era xp original placa de baza e din 2009!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și hdd are și bad sector din fericire am pus altul care nu are dar nu îi am pus sursă Pentru că sursa care este la PC s-au rupt câteva fire din acele cabluri albe unde se băga ide și doar sata mai merge și am ide dar am și sursa pe ide dar nu am pus-o încă