| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC cu slot rami DDR 2 si 4 sloturi. Am bagat 2x512 ram DDR 1 si vad ca ii recunoaste. Daca este DDR 2 de ce recunoaste si DDR 1?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| AdreAdre a răspuns (pentru Dinu_Andrei_1989_2Ds3):

Dar am bagat 2 programe sa-mi arate configuratiile PC si la aman2 scrie Tip Memorie : DDR. De ce?

| dannyel86 a răspuns (pentru AdreAdre):

In mod normal, memoria trebuie sa fie de acelasi tip pe ambele placi (ddr1, ddr2 sau ddr3). Din cate stiu, ele nu pot functiona impreuna, de aceea observa memoria totala din My Computer - Properties. Ca sa vezi daca si cealalta placa e recunoscuta si daca e adaugata la memoria rami totala, sau e activa doar o placuta si cealalta e suspendata. Poate ai pus doua memorii ddr1, si nu ddr2. Chiar daca placa ta suporta ambele versiuni, ele trebuie montate separat (ori ddr1, ori ddr2).

Răspuns utilizator avertizat
| AdreAdre a răspuns (pentru Dinu_Andrei_1989_2Ds3):

Daca eu am slot DDR 2, nu trebuie sa scrie si acolo DDR 2? Nu ma refer la rami, dau la Motherboard si scrie tot de pe placa de baza, si scrie DDR, fara 2.