| alalal a întrebat:

Cand fac upgrade la rami trebuie sa pun pereche adica 2X4gb rami sa zic sau merge sa schimb doar pe un slot? De exemplu am doua sloturi de 2x2gb si as dori sa scot 2 gb ram si sa pun 8gb ram si in total vor fi 10, va functiona nu? FUNDA! Intreb deoarece cineva mi-a zis ca nu ar merge sa pun asa si ca ar trebui sa pun de aceeasi capacitate in ambele sloturi!

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

2x4
2. merge sigur (daca, calculatorul le accepta) 1x2G si 1x8G s-ar putea sa nu se stie
1. beneficiezi de, dual channel, daca pui 1x2G si 1x8G numai 4G ar fi in dual channel, si dual channel e un plus mare de viteza a memoriei

21 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Da si nu.
Nu stim cata memorie RAM poate duce placa de baza.
De altfel, tipul memoriei trebuie sa fie la fel, iar cum tu ai numai 2 de 2GB, probabil RAMii sunt DDR2 sau DDR3, unde placute de 8GB gasesti numai de la DDR4 incolo zilele astea, iar versiunile DDR nu sunt compatibile intre ele. Mai trebuie si ca frecventa sa convina procesorului; daca iei o placuta care poate lucra la frecvente mai mari, o iei cam degeaba, ca va lucra la frecventa celeilalte placute care, probabil, are aceeasi frecventa cu cea suportata de procesor.
Per total, s-ar aduna, dar numai daca totul se potriveste.

| alalal explică (pentru LPCTSTR):

Hp EliteDesk 800 g1 i3 150 CPU 3.5 GHz, am doua sloturi si am 2x4 si as vrea sa schimb doar un slot si sa pun 8gb la aceeasi frecventa adica 1333 si sa am 10 gb! Ce spui?

| LPCTSTR a răspuns (pentru alalal):

Nu mi-ai dat nicio informatie relevanta. Mergi in sistem sau cauta pe internet cum sa afli ce model de placa de baza ai.

| alalal explică (pentru LPCTSTR):

Https://www.cel.ro/......wNjUuNg-l/ Rami sunt de tip sodimm la 1333

| LPCTSTR a răspuns (pentru alalal):

Prea putine informatii. Detii calculatorul?

| NLS a răspuns:

Daca doar capacitatea difera, si frecventa si latenta (CL) sunt identice cu cealalta placa, va functiona, insa vei pierde 20-30% din performanta RAM-ului (nu a sistemului).

Pentru a functiona in Dual-Channel, adica la performanta maxima de care ar fi capabile, e nevoie sa aiba si aceea capacitate.
Totusi, acest lucru e cel mai important pentru platforme AMD, unde performanta si viteza RAMului e mult mai importanta decat la Intel.

Daca difera si frecventa, va functiona, insa ambele placi vor avea frecventa placii cu frecventa mai mica.
Daca difera si latenta (CL) posibil sa nu booteze, sau sa intampini freeze, etc, daca nu ai o placa de baza cu chipset mai rasarit, care sa te lase sa fortezi ambele placi sa lucreze cu aceeasi latenta. (sau sa realizeze placa de baza automat acest lucru, fara interventia ta).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In plus, trebuie sa tii cont de ce zice Impersonal, adica generatia ramului, si cantitatea maxima suportata de placa de baza.

| alalal explică (pentru NLS):

Concluzia este sa iau mai bine 2x4? va functiona la parametri normali? am sa ii iau la 1333hz

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde pur si simplu de placa de baza, undele suporta, altele nu
ce model e?

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Hp EliteDesk 800 g1 i3 150 CPU 3.5 GHz, am doua sloturi si am 2x4 si as vrea sa schimb doar un slot si sa pun 8gb la aceeasi frecventa adica 1333 si sa am 10 gb! Ce spui? multumesc!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alalal):

Nu spune:
https://support.hp.com/ro-en/document/c03832938
chiar spune ca ai avea 4 sloturi
dar ai o solutie simpla: comanda memoria on-line si apoi o dai inapoi daca nu iti merge

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Https://www.pchouse.ro/......ished.html Nu l-am gasit la ei pe site....Si memoria este de tip sodimm

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Numai ca eu am i3 la 3.5 ghz

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alalal):

Eu vad doua zone cu sloturi, una langa proc si una langa ventilator
https://www.pchouse.ro/......_6_2_1.jpg
iar faptul ca tu ai i3 nu inseamna ca e gresit link-ul meu, am verificat modelul de 2x

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Manufacturer Product SerialNumber Version
Hewlett-Packard 18E5 CZC5470Y9M

Nu stiu mai multe problema este ca mei exista doua sloturi in fata la ventilator, nu stiu de ce tip sunt, muchia aceea este chiar la mijloc si ca lungime este mai mare de cat cele doua slotur ddr3 pe care le mai am

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Acuma m-am utiat si am observat si eu cele2 sloturi dar acelea sunt mai lungi si au muchia chiar pe mijloc, sunt 2 langa proc si doua langa ventilator, nu doar cate unul!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alalal):

Inteleg, atunci sunt altceva, nu pentru memorie normala

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Eu am placa video integrata, slotul de langa ventilator pentru placa video este cel mai probabil. Mai am o singura intrebare ca sa pot sa iti dau funda aia! sa iau 1x8gb si sa li las sa functioneze doar pe un slot si celalalt slot sa il las gol sau sa imi iau 2x4? Va funtiona mai bine pe un slot sau pe ambele? 8gb ram sigur suporta!

| alalal explică (pentru Zuzu1991):

Am gasit o poza cu compoeneta pusa e acel slot din fata de la ventilator, ce ar putea fi? Multumesc

https://www.pcliquidations.com/p111988-hp-elitedesk-800-g1#img1

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alalal):

E posibil sa fie placa video dedicata, care se adauga la cea integrata, oricum sloturile alea sunt de expansion, asta e clar

| Zuzu1991 a răspuns (pentru alalal):

2x4
2. merge sigur (daca, calculatorul le accepta) 1x2G si 1x8G s-ar putea sa nu se stie
1. beneficiezi de, dual channel, daca pui 1x2G si 1x8G numai 4G ar fi in dual channel, si dual channel e un plus mare de viteza a memoriei

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Daca sunt acelasi model compatibili cu placa de baza, nu vad care ar fi problema.