| cosmin23a a întrebat:

Am un pc mai vechi si vreau sa-i instalez un windows care sa mearga fara sa se miste in reluare. Avea un windows xp care se misca foarte greu, i-am instalat alt windows xp si acum nu mai pot afisa paginile de internet mai deloc. Ce win vista este cel mai slab sau win xp? adica slab in sensul ca ii trebuie cerinte mai mici ca am placa video de 128

7 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Placa video de 128?
Suntem in anul 2013... in fine. Baga-ti windows 98, daca il mai gasesti laughing. Daca nu ramai cu xp si se misca ca naiba.

| horia2012 a răspuns:

Daca ai avea placa video de 64 si tot ar merge bine. Memoria RAM e importanta. Pune un windows xp sp2 nu sp 3 (daca e nevoie poti instala sp3 separat. Instaleaza drivere-le corespunzatoare, placa de baza, video, retea. Dupa ce il instalezi, du-te in control planel-system-advanced-performance si anuleaza anumite efecte video.

| cosmin23a explică (pentru horia2012):

Sp 1 nu ar fi mai bun?

| horia2012 a răspuns (pentru cosmin23a):

Nu. Sunt programe care cer minim SP2.

| al3xander a răspuns:

Pai ma rog placa video nu este mare dar este minimul pentru windows 7. care sunt specificatiile calculatorului (ce placa, video, procesor, RAM etc. are)?

| Criterion a răspuns:

Ai aici cateva posibilitati(instructiuni) de optimizare pentru XP:
https://encrypted.google.com/#q=Optimizare+windows+XP,
iar aici cateva programe care ajuta la optimizare:
http://www.idownload.ro/modules/wfdownloads/viewcat.php?cid=153.
Daca tot nu merge, pune Window 98, clar. Spor!

| xlokyx a răspuns:

Este bun un windows 98 sa iti mearga mai bine