| adsx a întrebat:

Am un prieten care are probleme cu pc-ul. A bag windowsul(xp) a mai stat putin dupa ce a terminat si dimineata cand l-a aprins ii aparea niste liniute pe ecran dupa ce apariatia windows logo.ce poate sa aiba canic cd-ul bootabil nu il citeste

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Invata sa scrii, asta in primul rand.
Poate fi de la faptul ca cd-ul este prost, sa faca rost de altul, daca tot nu merge, sa incerce sa bage windows 7, sau vista, sa faca rost de unul din ele, e posibil sa fie si de la pc, daca nu merge cu nici unul, sa faca rost de un linux, daca nici cu linux nu merge, inseamna ca are probleme cu pc-ul, si sa-l duca la cineva sa-l repare, s-o fi stricat o piesa.
App, sa instaleze programul placii video, poate fi si asta o problema.

| suffarstar a răspuns:

Depinde ce liniute,verticale sau orizontale? Cel mai sigur e de la placa video. Spune-i sa instaleze driverul apoi sa vada daca se incalzeste foarte tare. Eu am avut o problema cu liniutele pe ecran si era de la asta. Daca placa se incalzeste, sa o curete de praf, sa puna niste pasta termoconductoare sub racitorul metalic, acesta sa fie fixat bine. Daca placa se incalzeste in continuare, trebuie pus un cooler.

| BBronco a răspuns (pentru suffarstar):

Sau sa verifice daca a bagat-o bine in slot...

| suffarstar a răspuns (pentru BBronco):

Da,si asta ar putea fi...

| T4zu a răspuns:

Probleme cu windowsul, si eu am XP si de la un timp imi aparea tot asa cand stateam mult, in special la jocuri sau videoclipuri pe YouTube. Imi aparea pe tot ecranul galben si lini pe orizontala. Schimba windowsul cu altul, ar putea insemna ca o fila s-a copiat cu o eroare, deoarece cum a spus MenlnShadow e prost CD-ul.

| T4zu a răspuns (pentru T4zu):

Am uitat sa mai mentionez cv, ar putea fi si de la placa video, poate a avut probleme cu ea in trecut. Eu am avut dar am reparat-o si nu mai apare, pot sa tin pc deschis si 2 zile.

| anonim2603 a răspuns:

Mestere schimba placa video, s-a bulit. Daca are placa video in slot pci/agp sa o scoata si sa conecteze monitorul la placa video de pe placa de baza.Iti spun sigur ca e placa video