| Gangzbang a întrebat:

Am un procesor Amd fx 4130 3.8 ghz quad-core, problema e ca atunci cand nu fac nimic temperatura ajunge undeva la 50-55 grade celsius iar in jocuri, banuiesc ca la o temperatura aproape de 90 deoarece se restarteaza " pisica ".
Tin sa cred ca coolerul stock nu e suficient de puternic, imi poate da careva un cooler suficient de puternic incat sa tina amd-ul pe la 50-60-70maxim grade in jocuri? socket Am3+, chiar si second hand pana la 100-150 lei.
P.S - cred ca acesta este motivul resetarii pc-ului deoarece placa video e destul de racorita chiar si in jocuri, undeva la pana in 40 de grade celsius...

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Aici nu mergem pe banuiesc.
Pune un program de monitorizare in background si vezi exact ce temperatura are in jocuri.
2. ce sursa ai.

| Gangzbang explică (pentru sltlp):

Sursa 400wx7

| sltlp a răspuns (pentru Gangzbang):

Pai si cum sa nu se inchida cu gunoiul asta de sursa rolling on the floor?

| Gangzbang explică (pentru sltlp):

Mhm, nu stiu, m-am orientat si eu dupa buget thinking

| sltlp a răspuns (pentru Gangzbang):

Acuma serios, ia si monitorizeaza cum ti-am zis, dar eu sunt 80% sigur ca sursa e problema. Uite cum faci. http://www.softpedia.com/get/System/Benchmarks/IntelBurnTest.shtml
descarci ala. Tii programul de temperatura de la cpu deschis si ii dai un test. Si vezi la cate grade ajunge inainte sa se inchida. Si imi zici. Ala streseaza procesorul de cel putin 2 ori mai tare decat in jocuri, deci ideea e ca jocurile is nimic ca si temperatura pe langa ala. Cum ziceam, imi raspunzi cu ce temperatura atinge inainte de restart. Daca nu isi da restart, revii si imi zici temperaturile(ps: sa imi zici si ce placa video ai).

| K0sti a răspuns:

De cand ai calculatorul?

| Gangzbang explică (pentru K0sti):

Decembrie, am bagat 1300 in el.

| K0sti a răspuns (pentru Gangzbang):

Verifica coolerul de la procesor sa nu fie obturat de praf! Verifica sursa: http://www.epasystems.ro/cum-verificam-o-sursa-de-alimentare-atx/
Baga o scanare cu un antivirus serioa, Kaspersky sau Bitdefender!

| Gangzbang explică:

P.S - cred ca acesta este motivul pentru resetarii pc-ului deoarece placa video e destul de racorita chiar si in jocuri, undeva la pana in 40 de grade celsius. ( am postat aici deoarece nu se editeaza intrebarea, whatever)